MENÜ

Başka Bir Dünya: Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Yumuşak tüf kayaları başlı başına bir doğa mucizesiyken bu kayaların insanlar tarafından oyularak bir harikaya dönüştüğü Kapadokya yeraltı şehirleri, dünya gözüyle mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde bulunuyor. Kapadokya’nın peri bacaları bizi kendine hayran bırakıyorken yerin altındaki sürprizler, coğrafyanın tüm gizemini ortaya koyuyor. Haydi, hemen keşfe çıkalım.

 

Kapadokya Yeraltı Şehirleri Neden Yapıldı?

 

Tarihi çok eskilere dayanan Kapadokya yeraltı şehirlerinin yapılış amacı tamamen güvenlik. İnsanlar, düşmanlara karşı hayatta kalmanın çaresini, yerin altına sığınmakta bulmuş ve kendilerine güvenli bir yaşam alanı oluşturmuşlar. Düşmandan kaçmak amacıyla insanların yeraltı şehirlerini yapmak zorunda kalması aslında biraz hüzünlü. Ancak doğa ve insanın el ele verip ortaya çıkardığı bu yeraltı şehirlerinin, tarihin gizemini bize kanıtlayan muhteşem eserler olduğunu biliyor ve onlara hayran kalıyoruz.

 

Kapadokya Yeraltı Şehirlerine Dair Bilgiler

 

Kapadokya yeraltı şehirlerinin sayısı oldukça fazla. Kapadokya bölgesinde 200’e yakın yeraltı şehri bulunuyor. Bu yeraltı şehirlerinin doğuşunun M.Ö. 4. yüzyıl ile 8. yüzyıla dayandığı şeklinde iki farklı görüş var. Aslında Hititler döneminden pek çok kalıntı bulunmasıyla bu şehirlerin ne kadar eski olduğunu anlıyoruz. İrili ufaklı olan bu yeraltı şehirleri, keşfedildikçe aslına sadık kalınarak yapılan restorasyonlarla halka açılmış. Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehri olarak Derinkuyu kabul ediliyor. Peri bacaları, vadileri, rengârenk balonlarıyla güzel atların masalsı ülkesi olan Kapadokya’yı derinden keşfetmek için öne çıkan yeraltı şehirlerine bir göz atalım.

 

  • Kaymaklı Yeraltı Şehri

 

kaymakli-yerlati-sehri

 

Kapadokya’nın merkezine 20 km uzaklıktaki Kaymaklı kasabasında bulunan, tam 8 katlı devasa yeraltı şehri karşınızda! Kaymaklı’nın tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanıyor. Hititler döneminde temeli atılmış olan bu şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde oyularak genişletilmiş. Tüf kayaların oyulmasıyla gerekli barınma şartları oluşturulmuş. Şehir birçok ayrıntıyı bulunduruyor. Oyulan kayalardan koridor sistemiyle odalar arasında geçiş yapılabiliyor. Birbirine bağlanan dar odalar, salonlar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları da var. Tarihine göre değerlendirdiğimizde bu yapının en şaşırtıcı taraflardan biri de muazzam bir mühendislikle yapılmış havalandırma bacaları. Bunun dışında burada su kuyuları, hatta kilise bile mevcut.

 

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin yapım nedenini, dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıları kilitleyecek dev sürgüler kanıtlıyor. 8 katlı yeraltı şehrinin 4 katını gezebiliyorsunuz. Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücreti 35 TL. Ziyaret saatleri ise yaz ve kış tarifesine göre değişiyor. Kaymaklı Yeraltı Şehri ziyaret saatleri; yazın 08.00-18.30, kışın 08.00-17.00 şeklinde.

 

  • Derinkuyu Yeraltı Şehri

 

derinkuyu-yeralti-sehri

 

Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde, Nevşehir’e 30 km uzaklıktaki Derinkuyu’da bulunan bu yeraltı şehri, bölgenin en derin ve kapsamlı örneği olma özelliğini taşıyor. Kaymaklı gibi derin olan bu yeraltı şehrinin 8 katını gezebiliyorsunuz. Şehrin tamamının 12 katlı olduğu düşünülüyor. Ziyarete açık alanın sonuna geldiğinizde yerin 50 metre kadar altında oluyorsunuz.

 

Derinkuyu’nun genişliği, su kuyularının bolluğu ve doğal havalandırma sistemi günümüzde şaşkınlıkla karşılanıyor. Şehirde bulunan su kuyuları 60-70 metre derinliğe kadar iniyor. Düşmanın buraya girmemesi için kuyularını devasa silindir taşlarla çevreleyen bu yeraltı şehrinde de koridor yapısı var. Asla iki kişinin yan yana sığamayacağı kadar dar ve dik olan merdivenlerden inerek başlayan bu derin yolculuğa çıkma hissi, yeraltı şehrinin en sevilen tarafı.

 

Tarihi Asur kolonilerine kadar uzanan Derinkuyu, uzun süre dışarı çıkmadan yaşamaya odaklandığı için oldukça donanımlı. Burada büyük erzak depoları, havalandırma bacaları, gıda imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri giriş ücreti 35 TL. Ziyaretler ise yaz mevsiminde 08.00-18.30, kış mevsiminde 08.00-17.00 saatleri arasında yapılabiliyor.

 

  • Özkonak Yeraltı Şehri

 

ozkonak-yeralti-sehri

 

Avanos’a 14 km uzaklıktaki Özkonak kasabasında bulunan Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya’daki önemli yeraltı şehirlerinden. Özellikle işlevselliği ile dikkat çeken bu tarihi alanın geçmişi, M.Ö. 4000’li yıllara dayanıyor. Haberleşme ve havalandırma için açılan 5-8 cm’lik küçük delikler bulunduran Özkonak, düşmandan korunmak için sığınmanın yanı sıra olası bir saldırıya direnmeyi de tercih etmiş. Düşmana mızrak atmak ve kızgın yağ dökmek için delikler barındıran yeraltı şehrinin tamamı ziyarete açık değil. Dört katlı bir maceraya hazırsanız Avanos’ta bulunan bu güzelliği mutlaka görmelisiniz. Özkonak Yeraltı Şehri’ne giriş ücreti 15 TL. Özkonak Yeraltı Şehri ziyaret saatleri ise yaz mevsiminde 08.00-18.30, kış mevsiminde 08.00-17.30.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Doğayla baş başa geçireceğiniz bir güne neleri sığdırabilirdiniz? Peki; 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini, tertemiz…

INSTAGRAM'DAN