MENÜ

El Değmemiş Güzellik: İzmir’den Bademli Köyü’ne Yolculuk

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Ege, sahip olduğu kültürel doku, gezilecek tarihi koyları, sıcak atmosferi ve içten insanlarıyla eşsiz bir bölge. Ege’nin ardı sıra uzanan huzur dolu kumsalları ve el değmemiş doğal güzellikleri, insanları kendisine çekmeyi her daim başarır.  

  

Ayrıca Ege bölgesi, alışılmışın dışına çıkmak ve doğayla iç içe olabileceğiniz seyahatler deneyimlemek açısından da oldukça cazip. Burada teknolojiden, yüksek gökdelenlerden, kalabalıktan ve şehir hayatından uzaklaşabileceğiniz el değmemiş “organik” rotalar mevcut.

 

Şirince, Sığacık ve Adatepe gibi Ege köylerini daha önce ziyaret etmiş olabilirsiniz, ancak Bademli Köyü’nü duymamış olabilirsiniz. Henüz trend olmamış, adı fazla duyulmamış, kimselerin bilmediği yerleri keşfetmekten hoşlanıyorsanız Bademli Köyü’ne doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Haydi gelin, turkuaz deniziyle Maldivleri aratmayan Bademli’ye gidelim, yollarda eğlenelim.

 

Bademli Köyü Nerede?

 

bademli-koyu-nerede

 

Bademli Köyü, İzmir’e bağlı olan Dikili ilçesine 10 km mesafede yer alıyor. Burası kendi halinde, el değmemiş, şirin bir köy konumunda; ancak köyün asıl güzelliği kıyı şeridinde ve sahip olduğu plajlarda saklı. Bademli’de yer alan plajlar, doğanın muhteşem bir armağanı olarak kabul ediliyor. 

 

Kuzey Ege’nin en huzurlu ve sakin köşelerinden biri olan Bademli Köyü’ndeki denizi, koyları, doğayı ve manzarayı görür görmez aşık olacaksınız. Peki, ama Bademli Köyü’ne nasıl gidilir ve İzmir Bademli arası kaç km? 

 

Bademli Köyü’ne Nasıl Gidilir?

 

bademli-koyu-ne-nasil-gidilir

 

Dikili’ye bağlı olan Bademli Köyü’nün İzmir şehir merkezine uzaklığı 115 km. “İzmir Bademli arası kaç saat?” diye merak ediyorsanız bu mesafeyi özel aracınızla yaklaşık 2 saatte alabileceğinizi belirtelim. İzmir merkezden gelen gezginler Aliağa’yı geçtikten sonra Şakran ve Çandarlı yoluna devam edebilir. Buradan Dikili’ye ulaştıktan sonra Bademli Köyü ulaşımı son derece kolay. 

 

Yalnız belirtmekte fayda var, Bademli Köyü’nün koylarının bu denli keşfedilmemiş ve bakir olmasının başlıca nedenlerinden biri de bölgeye ulaşımın zorluğu. Eğer özel aracınız yoksa bölgeye ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Bademli her ne kadar Dikili’ye yakın bir konumda bulunsa da Bademli’den o eşsiz güzellikteki koylara gitmek için altınızda bir araç olması iyi olur. 

 

Bademli civarındaki yollar sapa ve son derece doğal. Civarda minibüs ya da toplu taşıma aracı bulmak da son derece zor. Bu yüzden özel bir aracınız yoksa İzmir araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. 

 

Bademli Köyü’nde Ne Yenir, Ne İçilir? 

 

bademli-koyu-nde-ne-yenir-ne-icilir

 

Bademli Köyü hayli küçük bir yerleşim alanı. Dolayısıyla burada şehirdeki gibi lüks restoranlar bulmanız mümkün değil. Köyün merkezinde yemek yiyebileceğiniz küçük lokantalar ve yerel restoranlar var, ancak büyük şehirlerdeki gibi bir konfor hayal etmemelisiniz. Burası şehir hayatının dışında farklı deneyimler yaşayabileceğiniz bir lokasyon. 

 

Koruk suyu ve şerbeti, Bademli Köyü’ne geldiğinizde kesinlikle denemeniz gereken tatlar arasında yer alıyor. Ayvalık ya da Adatepe’de karşınıza çıkan koruk suyu, bu bölgede de hayli meşhur. Üzümün henüz olgunlaşmamış halinden yapılan koruk suyu, sıcak yaz günleri için harika bir içecek. Son derece organik bir içecek olan koruk suyu ile dilediğiniz gibi ferahlayabilirsiniz. 

 

Ayrıca bölgede zeytin yetiştiriciliği de hayli yaygın. Buraya geldiğinizde yanınızda götürmek üzere organik zeytin ve zeytinyağı satın alabilirsiniz.

 

Bademli’de Gezilecek Yerler 

 

bademli-de-gezilecek-yerler

 

Kaynak

 

Bademli son derece gizemli ve sakin bir Ege köyü. Buraya geldiğinizde Ege’nin dillere destan konukseverliğini yaşamanız ve civardaki koylarda tamamen izole olmanız mümkün.

 

     1)Killik Koyu

 

killik-koyu

 

Kaynak

 

Killik Koyu, Bademli Köyü çevresinde denize girilebilecek en özel bölgelerden biri. Burada sizi huzurun doruklarına çıkaracak harika bir bir plaj ve deniz var. Ancak bölge farklı bir özelliğe daha sahip.

 

Koydan çıkan kil, doğal bir mucize. Buraya gelen insanlar bir yandan denize giriyor, bir yandan da vücutlarına kil kaplayarak doğal bakım yapmanın tadını çıkarıyor. Koyun ismi de bu kilden geliyor.

 

     2)Kalem Adası 

 

kalem-adasi

 

Kalem Adası, Bademli Köyü açıklarında bulunuyor. Adada sadece bir tane otel işletmesi var ve adaya geçişler bu işletmenin kapasitesi doğrultusunda yapılıyor. Konaklama yapmak isteyen gezginlerin önceden rezervasyon yaptırması gerekiyor, ama adaya Bademli’den kalkan teknelerle günübirlik şekilde de gidebiliyorsunuz. 

 

Kalem Adası’nın denizi ve sualtı güzellikleri gerçekten eşsiz. Burada kuş, böcek seslerini dinleyip güneşin batışını izleyerek tüm stresinizi atabilirsiniz.

 

     3)Zindancık Koyu

 

zindancik-koyu

 

Kaynak

 

Zindancık Koyu, Bademli’den bulunan ve kalabalıktan uzakta rahatça denize girebileceğiniz noktalardan bir başkası. Koy hayli küçük bir alanda yer alıyor ve güzel bir keşif noktası olarak sizi bekliyor.

 

4)Deniz Ilıcası

 

deniz-ilicasi

 

Kaynak

 

Bademli’de bulunan Deniz Ilıcası, su sıcaklığının 42 dereceye kadar ulaştığı özel bir alan. Burada deniz suyu sağlığa faydalı özellikleriyle dikkat çekiyor. Suyun içerisinde bulunan hidrosetat ve arseniğin, romatizma ve cilt hastalıkları gibi dertlere deva olduğu söyleniyor.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN