MENÜ

Asya’nın En Batı Noktası: İstanbul’dan Babakale’ye Nasıl Gidilir

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

 

Güneş kendini tam anlamıyla göstermeye ve bizi güzelce selamlamaya başlayınca yeni yerler keşfetme heyecanı da her yanımızı sarıyor. Birçoğumuz için bu tatil anlamına geliyor ve zihnimiz istemsizce uzaklara dalıyor. 

 

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için yollara düşmek ve ufak kaçamaklar yapmak önemlidir. Şehirdeki gürültü patırtıdan, iş hayatındaki yoğunluktan biraz olsun uzaklaşmak ve ruhen dinginleşmek için fırsatlar yaratmak isteriz.

 

Yıldızı bol oteller yerine sakinliğiyle içinize işleyen bir köşe ve uçsuz bucaksız bir deniz istiyorsanız Asya’nın bittiği yer olan Babakale Köyü aradığınız dinlenme noktası olabilir. Tarifsiz bir huzur için yola çıkıp Babakale’yi yakından tanıyalım mı? 

 

Babakale Nerede? 

 

asya-nin-en-bati-noktasi-babakale-nerede

 

Babakale, Asya kıtasının batıdaki en uç bölgesi. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Babakale, aynı zamanda Biga Yarımadası’nın da en uç noktası. Edremit’ten yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunan Babakale; 600 nüfuslu, sevimli ve kendi halinde bir köy.  

 

Son dönemlerde Bozcaada, Küçükkuyu, Assos ve Adatepe gibi turistik lokasyonları ziyaret eden gezginlerin uğradığı bir nokta olan Babakale, kalabalıktan uzakta nostaljik anlar yaşayabileceğiniz saklı bir güzelliğe sahip. 

 

Babakale İsmi Nereden Geliyor? 

 

asya-nin-en-bati-noktasi-babakale-ismi-nereden-geliyor.

 

Babakale tarihsel olarak hayli stratejik bir nokta. Osmanlı donanmasının sıklıkla uğradığı bölge, zamanında erzak temin etmek, mola vermek ve dinlenmek için kullanılıyormuş. Babakale ismi ise burada vefat eden dini önder Bektaşi Sultan Baba’dan geliyor. 

 

Bektaşi Sultan Baba buraya defnedildiği için denizciler bölgeye ‘Baba Burnu’ ismini takmış. Korsan saldırılarından korunmak için yapılan kale ile birlikte de Baba Burnu ismi Babakale halini almış. Ayrıca Baba Burnu’nun antik dönemlerdeki ismi ise Lektos. Bölge Homeros’un İlyada destanında da geçer. Peki, mitolojilerde dahi bahsedilen Babakale köyüne nasıl gidilir, İstanbul Babakale arası kaç kilometredir? Babakale yol tarifi nasıldır, birlikte bakalım.

 

İstanbul’dan Babakale’ye Nasıl Gidilir? 

 

asya-nin-en-bati-noktasi-istanbul-dan-babakale-ye-nasil-gidilir.

 

İstanbul’dan Babakale’ye 2 farklı güzergahtan ulaşmak mümkün. Babakale’ye Gelibolu üzerinden Çanakkale’ye geçerek ve Ezine yolunu kullanarak ulaşabileceğiniz gibi Bursa üzerinden Edremit’e geçip Ayvacık-Gülpınar yolunu kullanarak da varabilirsiniz. 

 

Gelibolu üzerinden E-87 yolunu kullanarak gitmeyi tercih ederseniz 420 kilometre, Bursa üzerinden E-881 yolunu kullanarak gitmeyi düşünürseniz de 480 kilometre yol yapmanız gerekiyor. Özel bir araçla bu mesafeyi 6 saat gibi bir sürede almanız mümkün. Eğer özel aracınız yoksa İstanbul araç kiralama seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. 

 

Ayrıca Çanakkale-Ayvacık güzergahını kullanan otobüslerle de bölgeye ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için Ayvacık’ta inip buradan Babakale’ye kalkan dolmuşlara binmeniz gerekiyor.

 

Babakale’de Gezilecek Yerler 

 

asya-nin-en-bati-noktasi-babakale-de-gezilecek-yerler

 

Babakale köyüne geldiğinizde kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz ve farklı duygular yaşayacaksınız. Burada tertemiz denizin ve manzaranın tadını doyasıya yaşayabileceğiniz gibi gezebileceğiniz yerler de mevcut.  

 

  • Babakale Kalesi

 

asya-nin-en-bati-noktasi-babakale-kalesi.

 

Babakale’ye ilk yerleşimin tarihi tam olarak bilinmiyor, ancak Türk himayesindeki ilk yerleşimin 1300’lü yıllarda başladığı düşünülüyor. Bölgeye ismini veren tarihi kale ise zamanında gerçekleşen korsan saldırılarına karşı yapılmıştır.

 

Kalenin bir başka önemli özelliği ise Osmanlı Devleti’nin yaptığı son kale olması. Köye ismini veren kale, Sultan 3. Ahmed zamanında inşa edilmeye başlanmış ve 1726 yılında tamamlanabilmiş. Köy de bu kalenin etrafına kurulmuş. 

 

  • Liman Bölgesi 

 

asya-nin-en-bati-noktasi-babakale-koy-limani

 

Liman bölgesinin temeli ilk olarak Osmanlı döneminde, 17. yüzyılın sonlarına doğru atılmış. Ancak limanın inşası, çıkan isyan sebebiyle yarım kalmış ve liman tamamlanamamış. İnşasına 2009 yılında tekrar başlanan liman, 2011 yılında tamamlanarak kullanılmaya başlanmış.

 

  • Ayvacık

 

asya-nin-en-bati-noktasi-yeşilyurt-koyu-ayvacik

 

Ayvacık, Ege’nin en önemli turistik ve tarihi noktalarından birisi. Çanakkale’ye bağlı olan ilçe; Lidya, Hitit, Pers, Roma ve Bizans gibi çok önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bölge I. Murad zamanında Osmanlı egemenliğine girmiş. Osmanlı kayıtlarında Biga’ya bağlı bir merkez olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Sırtını mitolojilere konu olan İda Dağı’na yaslayan Ayvacık, karşısında uzanan deniz ile mavinin ve yeşilin harika bir kombinasyonunu sergiliyor. Bölgede bulunan Yörük ve Türkmen köyleri ise farklı kültürlerin bir arada yaşamasına olanak sağlıyor. Ayrıca burası zeytinyağı yapımı ve el dokumalarıyla da hayli ünlü bir mevki.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Kış mevsiminin belki de en eğlenceli tarafı, bembeyaz ve pürüzsüz kar pistlerinde yapılan aktiviteler. Ülkemizin kış turizmi ve rotaları açısından…

INSTAGRAM'DAN