MENÜ

Türkiye’nin Gizli Kalmış Güzellikleri: Az Bilinen Sonbahar Rotaları

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye; farklı güzellikteki rotalara ve ilham verici duraklara sahip bir ülke. Yemyeşil doğaya sahip ormanlık araziler, masmavi ve berrak denizler, tarihi antik kentlere ev sahipliği yapan güzergahlar…

 

Türkiye gezi rotaları bu türden hayranlık uyandırıcı yeryüzü cennetleri ile dolu. Ancak bunlardan bazıları var ki “hidden gems” yani gizli birer mücevher niteliğinde. Turistik yerlerin aksine daha az insanın bildiği bu gizemli duraklar, farklı türden maceraları da beraberinde getiriyor. 

 

Bu nedenle bu yazımızda Türkiye’de sonbahar tatili için gidebileceğiniz gizemli duraklardan bahsedeceğiz ve sizi büyülü yerlere götüreceğiz. Haydi gelin, sonbaharda gidilecek yerlere beraber göz atalım ve farklı bir deneyim yaşayalım. 

 

Borçka: Doğu Karadeniz’in Gizemli Köşesi

 

Borçka Karadeniz

 

Borçka, Doğu Karadeniz’de yer alan ve Artvin’e bağlı olan bir bölge. Artvin ile Hopa arasında konumlanan Borçka, ülkemizin gizli kalmayı başarmış yeryüzü cennetlerinden biri.

 

Toplamda 18 köyden oluşan bu bölge, aynı zamanda Türkiye’nin en özel göllerinden biri olarak kabul edilen Karagöl’e de ev sahipliği yapıyor. Dağlık ve yemyeşil bir arazi olan Borçka, bir zamanlar İngilizlerin, Rusların ve Gürcülerin egemenliği altında bulunmuş. Ancak bu büyüleyici bölge 1921 yılı itibarıyla Osmanlı toprağı haline gelmiş ve o günden beri de ülkemiz sınırları içerisinde yer almış.

 

Ormanları, endemik bitkileri ve kendine has kültürü ile farklı bir yer olan Borçka, el değmemiş yaylaları ile de Türkiye’nin en güzel manzaralarına sahip. Kamp tutkunları açısından da oldukça cazip bir yer olan Borçka’da kendinizi doğanın kalbinde hissedebilir ve her şeyden uzaklaşabilirsiniz.

 

Borçka’ya Nasıl Gidilir?

 

Borçka, Artvin’e yaklaşık 60 km mesafede bulunuyor. Bölgeye ulaşmak için Artvin’den D950 yolunu kullanabilir ve 1 saat gibi bir sürede Borçka’ya ulaşabilirsiniz.

 

Faralya Köyü: Kızılçam Ormanları İçinde

 

Faralya Köyü Kızılçam

 

Faralya ya da diğer adıyla Uzunyurt, denizden yaklaşık 440 metre yükseklikte bulunan bir köy. Fethiye’ye 25 km, Ölüdeniz’e ise 10 km uzaklıkta bulunan bu eşsiz güzellikteki köy; Hisar, Orta ve Kabak olmak üzere 3 mahalleden oluşuyor.

 

Yeşil seyahat denilince ülkemizdeki en özel duraklardan olan Faralya; sırtını Baba Dağı’na yaslamış, yüzünü de Akdeniz’e dönmüş bir cennet. Eğer nefes kesen manzaralara düşkün bir gezginseniz burada nefesinizin kesilmesi gayet doğal. 

 

Kızılçam ormanları içinde ve denize meyilli bir yamaçta kurulan bu köy, dünyaca ünlü Times dergisi tarafından da “Türkiye’de bulunan gizli cennetlerden” biri olarak gösterilmiş. İlham veren bir doğa ve huzur dolu bir köşe arıyorsanız burası tam size göre! 

 

Faralya Köyü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Faralya Köyü’ne ulaşmak için öncelikle Fethiye’ye gitmeniz gerekiyor. Fethiye’ye vardıktan sonra ise buradan kalkan toplu taşıma araçlarıyla bölgeye ulaşabilirsiniz. 

 

Dalaman Havalimanı üzerinden bölgeye ulaşmayı düşünen gezginler ise Dalaman’dan araç kiralayarak doğruca Faralya Köyü’ne ulaşabilirler.

 

Mazı Köyü: Bodrum’un Gizli Cevheri 

 

Mazı Köyü Bodrum Gökova

 

Mazı Köyü; Gökova Körfezi’nin kuzey tarafında yer alıyor ve Bodrum’a bağlı bulunuyor. Kendi halinde sevimli bir kıyı köyü olan Mazı Köyü, Bodrum’un “Bodrumlaşmamış” köşesi olarak tarif ediliyor ve bu yönüyle seviliyor.

 

Enfes bir doğaya ve görkemli gün batımı manzaralarına sahip olan bu köy; birbirinden güzel bakir koyları, sıcak insanları, enfes tatları ile ilgi çekiyor. Kafa dinlemek ve ruhunu arındırmak isteyen gezginler açısından hayli keyifli bir güzergah olan Mazı Köyü, tertemiz denizi ile de dikkat çekiyor.

 

Mazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

 

Mazı Köyü, Bodrum’a yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alıyor ve bölgeye D330 yolu üzerinden 1 saat civarında ulaşılabiliyor. Mazı Köyü’ne araç kiralayarak gitmek isterseniz Bodrum araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

Gömbe Yaylası: Torosların Üzerinde 

 

Gömbe Yaylası Toros
Kaynak

Gömbe Yaylası; Kaş ilçesi sınırlarında bulunuyor. Denizden yaklaşık 1200 metre yükseklikte yer alan yayla, bölgeye hayat veren su kaynaklarının fışkırdığı bir noktada yer alıyor. Türkiye’nin önemli elma üretim merkezlerinden de biri olan yaylanın üst taraflarında şelaleler ve su kaynakları yer alıyor. 

 

Yeşilgöl ve Uçarsu adı verilen kaynaklardan fışkıran sular, Çayboğazı Barajı’nda toplanıyor.  Ayrıca bu bölge, kebabı ile de meşhur bir yer. Eğer hem sakin bir şekilde kafanızı dinlemek hem de birbirinden leziz yemekler tatmak isterseniz Gömbe Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. 

 

Gömbe Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Gömbe Yaylası, Antalya’ya yaklaşık 145 km mesafede bulunuyor. Bu mesafeyi E87 yolu üzerinden 120 dakika civarında almanız mümkün. Bir araca ihtiyacınız varsa Antalya araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN