MENÜ

“Avrupa’da Olsa Beğenirdiniz!” Fotoğrafı Çekebileceğiniz 6 Mekan

İlham
8 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye’deki kültürel varlıklara, farklı bölgelerde bulunan doğal güzelliklere ne kadar hakimsiniz? Avrupa’yı da gezin, hobi olarak her yere gidin tabii; ama Türkiye’deki fotoğraf rotalarını, doğal ve tarihi cevherleri de ıskalamayın.Türkiye’nin doğal güzelliklerini internet sitelerinden okumak ya da Google fotoğraflarından taramak yerine seyahat ederek görmelisiniz. Peki, dünyaya açılmadan önce Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerleri görmeye, değer duraklara uğramaya, çektiğiniz filtresiz ve iyi fotoğraflarla, videolarla nispet yapmaya ne dersiniz? İşte, sizin için derlediğimiz “Avrupa’da olsa beğenirdiniz!” fotoğrafı çekebileceğiniz 6 mekan önerisi:

 

1- Mimarlık Harikası Mardin Evleri

 

mimari-harikasi-mardin-evleri

 

Mardin, Yukarı Mezopotamya’da yer alan en eski şehirlerden biri ve tarihinin 3.000 sene öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Şehir, kolay işlenebilen sarı kalker taşının kullanıldığı, çeşitli motiflerle bezenmiş geleneksel evleriyle ünlü. Geleneksel yaşamın birer simgesi konumunda olan Mardin evlerinin özelliği ise eşsiz taş işçiliği. Kapı ve pencereleri; sütunlar, kemerler değişik motiflerle süslü olan Mardin eski şehir merkezi, 1979 yılında kentsel SİT alanı ilan edildi ve yetkililer bu bölgeyi koruma altına aldı. Popüler fotoğraf rotaları arasındaki Mardin evleri otantik görünümüyle size farklı bir dünyanın kapısını açacak.

 

Mardin’e Nasıl Gidilir?

 

Medeniyetlerin buluşma noktası olarak görülen Mardin’e hava yoluyla direkt gidebileceğiniz gibi Gaziantep’e uçarak havalimanından araç kiralama opsiyonunu da değerlendirebilirsiniz. Böylece bu coğrafyayı detaylı gezme şansınız olur.

 

2- Cennet Görünümündeki Ayder Yaylası

 

cennet-kosesi-ayder-yaylasi

 

Rize’ye bağlı Ayder Yaylası, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte yer alan bir doğa harikası. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bu Karadeniz yaylası bir çeşit meditasyon noktası olarak bile kabul edilebilir. Giden herkese doğasıyla ve yeşiliyle çok farklı bir deneyim sunan Ayder Yaylası, 1944 yılında milli park unvanını aldı, 1987 yılı itibariyle de turizm bölgesi ilan edildi. Karadeniz fotoğraf rotaları içerisinde yer alan ve yeşilin her tonunu bulabileceğiniz Ayder Yaylası seyahatinde kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Ayder Yaylası, konaklama ve festivallere katılma dışında yurt dışından gelen fotoğrafçıların da uğrak noktalarından biri.

 

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

 

Ayder Yaylası’na ulaşmak için önce Trabzon ya da Rize’ye gitmek gerekmektedir. Trabzon Havaalanı’na yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Buradan araç kiralayarak muhteşem manzaralar eşliğinde Ayder’e ulaşabilirsiniz.

 

3- İstanbul’un Keyifli Kaçış Noktası: Garipçe

 

istanbul-un-kacamak-noktasi-garipce

 

Garipçe, İstanbul’un trafiğinden, gürültüsünden ve kalabalığından sıkılanlara sessiz ve dinlendirici sığınak olabilecek bir lokasyon. İstanbul’da Avrupa’ya benzeyen yerler arıyorsanız tam size göre yani. Özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak için oldukça uygun bir rotaya sahip. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Sarıyer’den 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garipçe’ye ulaşım,  Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı arasında yer alan konumu sayesinde oldukça kolay. Yabancı turistlerin de uğrak yerlerinden birisi olan Garipçe, iç ısıtan yapısıyla sosyal medyada en çok beğenilen fotoğrafları çekebileceğiniz bölgelerin başında geliyor.

 

Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

 

Garipçe’ye otobüs ya da metro gibi toplu taşım araçları yardımıyla ulaşabilirsiniz ama daha rahat bir şekilde araç kiralama opsiyonunu da düşünebilirsiniz.

 

4- Efsanelerin Doğduğu Mekan: Efes Antik Kenti

 

efsanelerin-dogdugu-yer-efes-antik-kenti

 

Efes, İzmir Selçuk’ta yer alan ve tarihsel olarak çok önemli mirasa sahip olan bir antik şehir. Efsanelere göre Efes (Ephesus), Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuş. İsminin, Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kent olan Apasas’dan geldiği düşünülen Efes’in Antik Yunan’dan Roma’ya ve Bizans’a kadar uzanan görkemli bir tarihi var. 2015 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti seyahatini hala gerçekleştirmediyseniz planınızı yapın ve fotoğraf makinelerinizi hazırlayın. Efes Antik Kenti Ege fotoğraf rotaları içerisinde yer alan mükemmel bir lokasyon. Tarihe tanıklık edeceğiniz fotoğrafları çekmek için Efes Antik Kenti sizi bekliyor.

 

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

 

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan Efes’e gitmek için önce İzmir’e ulaşmanız gerekmektedir. İstanbul’dan İzmir’e yaklaşık 1 saat süren bir uçuşla gidebilirsiniz ve sonrasında araç kirayalarak Selçuk’a doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

5- Gizemli Santa Harabeleri

 

gizemli-santa-harabeleri

 

Santa Harabeleri için Karadeniz’in gizemli cevheri diyebiliriz. Gümüşhane’ye 75 kilometre mesafede bulunan yerleşim yerinin 17. yüzyılda Rumlar tarafından kurulduğu düşünülüyor. Zamanında Santa yerleşimi 9 mahalle ve 300’ü aşkın yapıdan oluşuyormuş. Günümüzde taş evlerde yerleşim sürüyor ve bu bölge koruma alanı olduğundan evler de aslına uygun olarak korunmak zorunda. Köyün içerisine girdiğiniz zaman kendinizi tarihin arka sokaklarında dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Harabeler henüz çok bilinmediğinden Santa Harabelerinde otel, pansiyon gibi konaklama yerleri sınırlı. Civar yerlerdeki mekanlarda kalarak burayı ziyarete gelebilirsiniz ve kimselerin çekmediği türden fotoğraflar çekerek güzel anılar biriktirebilirsiniz. Santa Harabeleri’ni fotoğraf seyahat rotası olarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

 

Santa Harabeleri’ne Nasıl Gidilir?

 

Santa Harabeleri Gümüşhane ilinin sınırında bulunuyor. Santa Harabeleri’ne gitmek için öncelikle Trabzon’a hava yoluyla ulaşabilirsiniz ve sonrasında araç kiralayarak çok güzel bir rota üzerinden bu gizemli harabelere varabilirsiniz.

 

6- Mor Vadi: Isparta Lavanta Tarlaları

 

isparta-lavanta-tarlalari

 

Isparta birkaç sene önceye kadar gülüyle meşhurdu, ama son yıllarda ülkemizin en önemli lavanta üretim alanına dönüştü. Bölgedeki lavantalar genellikle Kuşçular, Kuyucak, Ardıçlı ve Aydoğmuş köylerinde üretiliyor. Bu bölgede bulunan ve yol boyunca sağlı sollu şekilde uzanan mor lavanta tepeleri benzersiz bir görsellik sunuyor. Bu bölgeye geldiğinizde karşılaşacağınız manzara karşısında kendinizi Fransa’nın Provence bölgesinde sanabilirsiniz. Isparta’daki lavanta tarlaları, Luberon köylerinden farksız bir durumda. Lavanta fidelerinin günümüzde kapladığı alan 3.000 hektarı geçmiş. Eğer mor bir cümbüş görmek istiyorsanız ve fotoğraflarınızla “Avrupa’da Olsa Beğenirdiniz!” demek istiyorsanız burası tam size göre.

 

Lavanta Tarlalarına Nasıl Gidilir?

 

Lavanta tarlalarını ziyaret etmek için Isparta’ya direkt bir uçuş yapabilirsiniz ve buradan kendi imkanlarınıza bu mor vadiye ulaşabilirsiniz. Keyifli bir alternatif rota isterseniz ise Dalaman’a uçup ordan araç kiralayarak güzel bir yolculuk yapabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Dijitalleşme, otomotiv gibi teknolojiyle doğrudan bağlantılı olan sektörleri etkiliyor ve dönüştürüyor. Dijitalleşen dünyaya egemen olan yeni kuşakların tercihleri ise…

INSTAGRAM'DAN