MENÜ

Araç Temizleme ve Yıkama Teknikleri: Aracınızın Hijyen Seviyesini Koruyun

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Araç bakımı ve araç temizleme, vasıta sahiplerinin en çok önem verdiği, en çok dikkat ettiği konular arasında yer alıyor. Birçok araç sahibi de güvenlik ya da başka sebeplerden ötürü aracını kendi başına temizlemeyi tercih ediyor. 

 

Sağlığımızı doğrudan etkileyebilecek küresel salgınların ya da bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bazı dönemlerde ise araç temizliği konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Bu tür dönemlerde her ne kadar evlerimizde daha fazla zaman geçiriyor olsak da iş yerlerimize ya da farklı yerlere gitmemiz gerekebiliyor. O yüzden kullandığımız araçların iyi şekilde temizlendiğinden ve dezenfekte edildiğinden emin olmamız şart. 

 

Bu yazımızda size araç temizleme ve yıkama tekniklerinden bahsedeceğiz, dikkat etmeniz gereken hususlara değineceğiz. Hazırsanız başlayalım ve öncelikle araç içi ve dışı dezenfekte işlemi için gerekli malzemelerden bahsedelim. 

 

Araç Yıkamak İçin Gerekli Olan Malzemeler

 

Araç Yıkama Malzemeleri

 

Aracınızı yıkamak için hazırsanız ihtiyaç duyacağınız bazı bakım ve temizlik ürünlerine göz atalım:

 • Araç şampuanı
 • Araç içi temizleyici sprey
 • Cam silici sprey
 • Koltuk temizleyici (deri ya da kumaş için özel)
 • Mikrofiber sünger
 • Yumuşak bir bez
 • İç cephe temizleyici 
 • Çekçekli cam silici
 • Lastik ve jant temizleyici fırça
 • Oto süpürgesi 
 • Su kovası
 • Hortum

Kullanacağınız malzemelerden bahsettiğimize göre temizlik ve yıkama kısmına geçebiliriz. 

 

Araç Dışını Yıkama ve Parlatma Teknikleri

 

Araç Dışı Yıkama

 

Araç temizliği öncelikle dışından başlar. Aracınızın dışını temizlerken dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekilde:

 • Aracınızı yıkarken su, araç şampuanı, fırça ve yumuşak bir kurulama bezi kullanmanız yeterli. Ancak kullanacağınız şampuana dikkat edin. Şampuanınız araç boyasına zarar verecek kimyasallar barındırmasın. Ayrıca sert telli fırça kullanmaktan kaçının ki aracınızın dış yüzeyinde çizik oluşmasın.
 • Temiz su olan kovanın içerisine yeterli miktarda oto şampuanı koyun. Ardından aracınızı yukarıdan aşağıya, aracınızına zarar vermeyecek yumuşak bir süngerle dairesel hareketler eşliğinde temizlemeye başlayın. Aracınızın dış yüzeyini yıkarken ve temizlerken motora, iç bölümlerine ya da benzin deposuna su kaçmamasına dikkat edin.
 • Jant ve lastiklerinizi de özel fırçayla temizledikten sonra  aracınızı durulayın. Çekçekli cam sileceği ile de aracınızın üzerindeki fazla suyu alın. Aracınızın dışını iyice kuruladıktan sonra cilalama yaparak dış yüzeyleri parlatabilirsiniz.

 

Araç İçi Temizleme Teknikleri 

 

Araç İçi Temizleme

 

Aracınızın dışını temizledikten sonra sıra geldi araç içi dezenfekte işlemine ve temizliğe. Gelin, aracınızın içini de tertemiz yapalım ve araç bakımında önemli olan başka bir detayın üzerinden geçelim. 

 • Öncelikle aracınızın içerisinde yer alan paspasları dışarı çıkarın ve bol suyla yıkayarak durulayın. 
 • Oto süpürgesi ile aracınızın döşemelerini, koltuklarını, kapı aralıklarını özenli bir şekilde süpürün, zemin temizliği yapın. 
 • Aracınızın koltuklarını mikrofiber bez aracılığıyla dikkatlice silin ve koltuklar üzerindeki lekeleri çıkarın. Bu noktada hatırlatmakta fayda var: Koltuğunuzun kumaş türüne uygun bir temizleme ürünü kullanmalısınız. Böylece koltuk kumaşınıza zarar vermemiş olursunuz.  
 • Aracınızın koltuklarını temizledikten sonra farklı bir bez ile camlarınızı ve aynayı silebilirsiniz. Sonrasında ise temiz bir kurulama beziyle bu yüzeyleri kurulayın. Bu işlemleri de gerçekleştirdikten sonra aracınızın içine araç parfümü sıkın ve paspasları yerlerine geri yerleştirin. 

Bu işlemler sayesinde aracınızın içini de antibakteriyel hale getirebilir ve kötü kokulardan, isten, pastan arındırabilirsiniz. Son olarak bir de ayrıca dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim. 

 

Torpido Gözünde Gereksiz Eşyalar Bulundurmayın

 

Torpido Temizliği

 

Birçok araç sahibi, kullanmadığı eşyaları, fişleri ya da malzemeleri istemsiz şekilde torpido gözüne atar. Burda biriken ve hava almayan malzemeler de zamanla bakteri yuvasına dönebilir. Bu yüzden aracınızın torpido gözünde fazladan hiçbir şey bulundurmamaya özen gösterin ve bu alanı sık sık temizleyin.

 

Elle Temas Edilen Alanlara Özellikle Dikkat Edin 

 

Direksiyon Temizliği

 

Araç içindeyken ister istemez birçok noktaya ellerimizle temas ederiz. Fakat kapı kolu, direksiyon simidi ve bagaj kapağı en yoğun şekilde temas ettiğimiz bölgelerdir. Bu sebeple bu bölgeleri güçlü antibakteriyel maddeler ve dezenfektanlar ile düzenli şekilde silmeye özen gösterin.

 

Klima Bakımı Yaptırın

 

Klima Bakımı

 

Araçlardaki klimaların periyodik araç bakımı esnasında kontrol edilmesi, temizlenmesi ve bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Zaman içerisinde gözle görülmeyen tozlar ve partiküller klima filtrelerine yapışabilir. Bu durum da buralarda bakterilerin üremesine yardımcı olur. O yüzden aracınızın mevsimine uygun olarak klima bakımına ve temizliğine özellikle dikkat edin. 

 

Son olarak hatırlatmakta fayda var: Araçları düzenli şekilde temizlemek ve bakımlarını yapmak; bakteri, virüs ya da mantar gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek mikroorganizmaların çoğalmasının önüne geçer. O yüzden araçlarınızı ne kadar sık temizlerseniz o kadar iyi olur.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz….

INSTAGRAM'DAN