Çocuklu Ailelerin Dikkatine: ISOFIX Nedir, Çocuk Koltuğu Nasıl Bağlanır?


01 Eylül 2022
23393 kez okundu
İsofix Oto Koltuğu Nedir ve Ne İşe Yarar?
Araç Rehberi

Günümüzde araçların içinde güvenlik, uçtan uca mühendislik hesaplamaları ile planlanıyor. Ancak geçmişte, çocuklara özel olarak dizayn edilmiş özel güvenlik sistemleri bulunmuyordu. Gelişen teknoloji ile beraber çocukların aktif veya pasif güvenlik önlemlerinden yararlanabilmesi ve olası kazaları en az riskle atlatmaları için çocuk koltukları tasarlandı. Bu noktada da hayatımıza ISOFIX giriş yaptı. 

ISOFIX Nedir?

Çocuk koltuklarının araçlara bağlanmasını sağlayan standart yuvalara ISOFIX adı veriliyor. International Standards Organisation Fix sözcüklerinin kısaltması olan ISOFIX, Uluslararası Standartlar Kuruluşu Sabitlemesi olarak Türkçeye çevrilebiliyor. Temel olarak ISOFIX ile ebeveynler, çocukların güvenle seyahat edebilmesini sağlayan çocuk koltuklarını araçlara bağlayabiliyor. 

ISOFIX Koltukların Özellikleri Nelerdir?

ISOFIX koltukları olarak bilinen bebek ve çocuk oto koltuk modelleri, dahili olarak üzerlerinde bulunan ISOFIX aparatı ile tasarlanıyor. Bu aparatlar, koltukların bağlantı noktalarında yer alıyor. Aparatlar, ISOFIX standardı ile uyumlu olarak üretiliyor. Böylece çocuk ve bebek koltuğu modelleri, ISOFIX yuvalarına tam olarak oturuyor ve herhangi bir sorun yaşanmadan bağlantı sağlanıyor. 

 

ISOFIX bağlantısı ile koltuklar hareket edemeyecek hale geliyor ve sabitleniyor. Böylece çocuklar güvenle seyahat edebiliyor. 

Bunlar dışında ISOFIX bağlantısına sahip koltukların marka ve modele göre öne çıkan özellikleri olabiliyor. Örneğin bazı koltuklar kolay temizlenebiliyor, bazıları ise terletmeyen özel materyalle imal ediliyor.

ISOFIX Oto Koltuğu Nasıl Takılır?

arabada-cocuk-koltugu-isofix

 

Günümüzde üretilen tüm otomobillerin koltuklarında ISOFIX girişleri standart olarak bulunuyor. Genellikle mavi renkli başlıklara sahip olan ISOFIX girişleri ile çocuk veya bebek koltuğu bağlamak için bu girişlerin bulunması gerekebiliyor. Birçok üretici, ISOFIX bağlantı noktalarını, koltuğun oturma ve yaslanma minderlerinin birleşim yerinin arasına gizliyor. 

 

Bebek veya çocuk oto koltuğu, ISOFIX noktaları bulunduktan sonra rayları ile bağlanabiliyor. Raylar, ISOFIX noktasına hizalandıktan sonra baskı uygulanması gerekiyor. Baskı uygulandığında genellikle “tık” gibi bir ses çıkıyor. Bu ses ile bağlantının kurulduğu anlaşılabiliyor. Tabii ki bağlantı sadece bununla sınırlı değil. 

 

ISOFIX emniyet kemeri olarak da bilinen kemerler, çocuk koltuklarının üzerinde yer alıyor. Bu kemerler çocukları oto koltuğuna sabitlemek için kullanılıyor. Bunun dışında kemer yuvaları bulunuyor. Aracın kendisine ait kemerler, bu yuvalardan geçirilebiliyor. Böylece koltuk, ISOFIX’e ek bir güvenliğe sahip oluyor. 

 

Son olarak çocuk koltukları için araçların bagaj kısmında askılar bulunuyor. Koltuğun özel bir kancası bulunuyorsa bu kanca bagaja uzatılarak askıya yerleştiriliyor. Böylece yine standart özelliklere ek olarak ekstra bir güvenlik daha sağlanmış oluyor. 

ISOFIX Kullanmak Neden Önemlidir?

Araçların güvenlik sistemleri, yetişkin insanların boy ve kilosuna uygun olarak dizayn ediliyor. Bu nedenle de olası kaza durumlarında çocuklar, aktif ve pasif güvenlik desteklerinden yararlanamayabiliyor. Çocuk koltukları ise bu durumun önüne geçiyor ve çocukların güvenli bir şekilde seyahat edebilmesini sağlıyor. 

ISOFIX Ne Zaman Zorunlu Oldu?

ISOFIX standardı, 2006 yılında yaygınlaşmaya başladı. 2013 sonrasında ise zorunlu hale geldi. Yani 2013 sonrasında üretilen araçların tamamında standart olarak ISOFIX sunuluyor. 

ISOFIX Oto Koltuğu Her Arabaya Uyar mı?

isofix-araba-koltugu

 

Standartlara uygun olarak üretilen çocuk koltukları, ISOFIX bağlantı noktaları ile uyumlu olarak çalışıyor. Günümüzde üretilen tüm araçlar ve çocuk koltukları bu standartlara uygun olarak geliştiriliyor. Bu nedenle de herhangi bir sorun yaşanmıyor. 

Çocuk Koltuğu Almak Zorunlu mu?

Çocukların kendilerine özel koltuklarla seyahat etmesi zorunlu. Bu gerçekleşmediğinde ise trafik cezası ile karşılaşılabiliyor. Bu nedenle çocukla seyahat eden araç sahiplerinin çocuk koltuğu monte etmesi gerekiyor.

Garenta ile araç kiralama randevusu oluştururken çocuk koltuğuna ihtiyacınız olup olmadığını belirtebiliyorsunuz. Yani çocuk koltuğuna ihtiyacınız varsa Garenta şubeleri sizin için temin ediyor ve çocuğunuzla birlikte güvenle seyahat etmeniz sağlanıyor. Böylece çocuk koltuğu satın almanıza gerek kalmıyor.