Yeni Nesil Otomobiller: Hibrit Araç Nedir, Ne Kadar Kârlıdır?


01 Eylül 2022
12335 kez okundu
Hibrit Nedir? Hibrit Araba Almak Karlı Mıdır?
Araç Rehberi

Elektrikli otomobillerin sessiz sürüş deneyimi ve benzinli otomobillerin konforunu birleştiren hibrit araçlar giderek yaygınlaşıyor. Biz de bu nedenle hibrit araçlarla ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını ve bilmeniz gerekenleri derledik. 

Hibrit Araba Nedir? 

Hibrit sözcüğünün Türk Dil Kurumuna göre iki farklı anlamı bulunuyor. Bunlardan ilki ve yaygın olarak kullanılanı melez. İkincisi ise teknoloji alanında kullanılan haliyle “iki farklı güç kaynağının bir arada kullanılması” şeklinde.

 

TDK’nın yaptığı tanımdan da anlaşılabileceği gibi hibrit araba, fosil yakıt teknolojisi ile elektrikli motor teknolojisinin melezleşmesi ile hareket eden araçları kapsıyor. Hibrit arabaların içerisinde hem elektrikli motor ve batarya hem de benzinli motor ve benzin deposu bulunuyor. 

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalar, iki farklı motor seçeneği arasında geçişler yaparak çalışan özel bir sisteme sahip. Bazı durumlarda da araçlar her iki motordan güç alıyor. Hibrit otomobiller, bataryaları dolu ise düşük süratlerde sadece elektrikli motorlardan yararlanıyor. Araç hızlandıkça elektrikli motorun verdiği güç azalıyor ve benzinli motor devreye giriyor. Maksimum güce ulaşabilmek için de her iki motordan güç alıyor. 

Hibrit Araba Nasıl Şarj Edilir?

Dışarıdan şarj edilmeden hareket eden hibrit araçların bataryaları, geri kazanım teknolojileri vasıtasıyla dolduruluyor. Yani araç hareket ettiğinde veya yavaşladığında ortaya çıkan enerji, elektrik enerjisine çevrilip bataryanın şarj edilmesi sağlanıyor. Böylece batarya şarj oluyor ve elektrikli motor çalışıyor. 

 

Hibrit arabalar dışında plug-in hibrit adı verilen farklı bir hibrit araba türü daha bulunuyor. Bu türdeki araçlar elektrik motorundan kilometrelerce güç alabilecek kadar büyük bataryalar ile sunuluyor. Bataryalar çok büyük olduğu için bu tip araçların geri kazanım teknolojilerine ek olarak dışarıdan şarj edilmeleri gerekiyor. Türkiye’nin birçok noktasında bulunan şarj istasyonları ile araçlar şarj edilebiliyor. 

Hibrit Arabanın Avantajları

hibrit-aracin-avantajlari

 

Hibrit arabaların en büyük avantajı kuşkusuz düşük yakıt tüketimine sahip olmaları. Fosil yakıtlı araçlar, en çok yoğun trafikte yakıt tüketiyor. Hibrit araçlar ise düşük hızlarda sadece elektrikli motordan yararlandıkları için yakıt tüketimi değerleri oldukça düşük oluyor. 

 

Hibrit araçların öne çıkan diğer avantajları ise şöyle: 


  • Hibrit araçlar, elektrikli motor çalıştığında oldukça sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu sayede çok daha az yol gürültüsü ile karşılaşılıyor.

  • Hibrit araçlar, elektrikli motorları sayesinde çok daha kolay hızlanabiliyor.

 

Tabii ki her otomobil türünde olduğu gibi hibrit araçların da avantajlarının yanı sıra dezavantajları bulunuyor. 

Hibrit Arabanın Dezavantajları

Hibrit arabanın en büyük dezavantajı, ulaşabildiği maksimum gücün zamanla düşmesi. Hibrit araçlar, yüksek performanslı olarak uzun süre kullanıldıkların bataryaları bitiyor ve aracın bataryayı tekrar şarj etmesi gerekiyor. Bunun dışında hibrit araçların öne çıkan dezavantajları şöyle sıralanıyor: 


  • Hibrit araçlar, şehir dışında benzinli ve dizel araçlarla hemen hemen aynı yakıt tüketimine sahip. 

  • Karmaşık yapıları nedeniyle hibrit araçların bakım ve onarım maliyetleri daha yüksek. 

 

Kısaca hibrit araçların avantaj ve dezavantajlarına değindiğimize göre benzinli ve dizel araçlarla karşılaştırmalarına geçebiliriz.

Benzinli mi, Dizel mi, Yoksa Hibrit Araba mı Tercih Etmeliyim?

benzinli-mi-dizel-mi

 

Şehir içerisinde düşük yakıt tüketimi değerleri ile ekonomik bir ulaşım alternatifi arayanlar için hibrit araçlar oldukça uygun. Bunun dışında düşük süratlerde sadece elektrikli motor çalıştığı için hibrit araçlar çok daha konforlu sürüş deneyimi yaşatıyor. Şehir içerisinde konforlu bir deneyim yaşamak isteyenlerin hibrit arabaları tercih etmesi gerekiyor. 

 

Benzinli ve dizel araçlar ise şehir dışında neredeyse hibrit araçlarla benzer yakıt tüketimine sahip. Ancak hibrit araçların kiralama fiyatlarına göre genellikle benzinli ve dizel araçlar çok daha uygun. Bu nedenle de şehirler arası yollarda seyahat edilecekse benzinli ve dizel araçlar daha avantajlı olabiliyor. 

En İyi Hibrit Araçlar Hangileridir?

Türkiye’de satış yapan birçok markanın hibrit otomobilleri bulunuyor. Bunlar arasında öne çıkan modeller ise şöyle: 

KIA Niro

https://www.youtube.com/watch?v=kGxGA2qiLa4 

KIA’nın Türkiye’ye getirdiği ilk hibrit otomobil olan Niro, düşük yakıt tüketimi ile kendinden söz ettirmeyi başaran araçlar arasında yer alıyor. Hatta ünlü bir YouTuber, yukarıda da izleyebileceğiniz videoda bir depo benzinle 1400 kilometre seyahat etmeyi başardı. Kısacası Niro oldukça verimli bir motora sahip. 

 

Kia Niro’nun bir diğer avantajı ise oldukça geniş bir araç olması. 5 kişi rahatça seyahat edebiliyor ve kilometrelerce herhangi bir sorun yaşanmıyor. Yani tatile çıkan aileler için Kia Niro, en başarılı otomobiller arasında gösteriliyor. 

Toyota C-HR

hibrit-arac-nedir 

Toyota’nın Türkiye’de ürettiği otomobil modellerinden biri olan C-HR, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede çok beğeniliyor. Düşük yakıt tüketimi ile öne çıkan C-HR, performans konusunda da oldukça iddialı bir araç. Özellikle 122 PS güç üretebilen motorları ile sevilerek kullanılıyor.

Toyota Corolla Hybrid

hibrit-arac-nedir-toyota-corolla

 

Toyota’nın gelmiş geçmiş en çok satan aracı olan Corolla’nın hibrit versiyonu Toyota Corolla Hybrid, 100 kilometrede 3,5 litre benzin tüketiyor. Araçta en çok beğenilen özelliklerden biri ise ferah ve konforlu bir iç mekana sahip olması. Camların konumlandırılması sayesinde içeriye çok daha fazla ışık alan araç, rakiplerine göre oldukça geniş bir iç hacim de sunuyor. 

Hibrit Deneyimini Yaşayın

Toyota Corolla Hybrid, Toyota CH-R ve KIA Niro gibi en iyi hibrit arabaları incelemek ve elektrikli motorun gücünü keşfetmek için Garenta’yı tercih edebilirsiniz. Hibrit otomobil modellerinden biri için randevu oluşturabilir, seyahat rotanızı elektrikli motorun sessiz sürüş deneyimiyle keşfedebilirsiniz.