Uzun Yolda İddialı: 2023’ün En İyi SUV Modelleri


01 Eylül 2022
30568 kez okundu
2023 Yılının En İyi SUV Araçları
Araç Rehberi

Geniş gövdeleri, yerden bir hayli yüksek olmaları ve güçlü motorları ile SUV’ler hem konfor hem de performans açısından oldukça iddialı.İç hacimlerinin geniş olması ile rahat bir sürüş deneyimi yaşatan SUV modelleri, farklılaşan ihtiyaçlara göre çeşitleniyor. “Bu modeller arasında en iyisi hangisi?” diye düşünüyor ve tam ihtiyacınıza yönelik konforlu bir araç kiralamak istiyorsanız 2023’ün en iyi SUV modellerini sizin için derledik. 

 

Modellerden bahsetmeden önce ilk olarak SUV modellerin özelliklerini daha iyi anlayabilmek için SUV araç nedir, SUV araçların segmentleri ve bu segmentlere bağlı araçların genel özellikleri nelerdir, birlikte inceleyelim.  

SUV Araç Nedir?

Sport utility vehicle sözcüklerinin kısaltması olan SUV, spor amaçlı araç demek. SUV’ler genellikle yerden yüksek bir yapıda oluyor ve güçlü motor seçenekleri ile sunuluyor. Dört çeker olan versiyonları yaygın olan SUV’ler asfaltta olduğu kadar arazide de oldukça yüksek hareket kabiliyeti sunuyor. Bu sayede de çok tercih ediliyorlar. 

 

Uzun yollarda tercih edilmelerinin nedeni ise genellikle oldukça konforlu olmaları. Araçlar genellikle yol gürültüsünü bir hayli az alıyorlar. Ayrıca iç mekan oldukça geniş olduğu için rahatça seyahat edilebiliyor. 

 

Kısaca “SUV nedir?” sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi, SUV segmentlerini inceleyebiliriz. 

SUV Araç Segmentleri Nelerdir? 

SUV araçlar, şehir ve arazi gibi farklı alanlarda kullanılabildiği için kullanım alanına göre aracın geliştirilmesi gerekiyor. Bu gelişim sayesinde de SUV araç modelleri gün geçtikçe artıyor. Herkesin ihtiyacına uygun bir SUV modeli olsa da bu çeşitlilik arasında en uygun aracı bulabilmek için aracın segmentine ve bu segmentin özelliklerine bakmak önemli. O halde SUV araçların segmentlerine göre genel özelliklerini inceleyelim. 

Mini SUV (A ve B Segmenti) 

SUV segmentlerinin başında gelen mini SUV, A ve B segmenti SUV araçlarını kapsar. Bu segmentteki araçlar, diğer SUV modellerine göre daha küçük boyut ve motor hacmine sahip olur. Şehir için kullanımına uygun olarak tasarlanan mini SUV’ler, motor hacimlerinin küçük olması sebebiyle yakıt tüketiminde tasarruflu bir yapı sunar. Bu segmentte bulunan araçlara, Dacia Sandero ve Kia Stonic modelleri örnek verilebilir. 

Kompakt SUV (C Segmenti) 

Mini SUV modellerinden daha büyük olan kompakt SUV araçların uzunluğu 4.5 metre civarındadır. C segmentinde bulunan kompakt SUV’ler, geniş iç hacmi ve konforlu sürüş deneyimi ile uzun yolculuklar için oldukça uygundur. Örneğin Volvo XC60 ve Peugeot 5008, kompakt SUV araçlardır. 

Orta Sınıf SUV (D Segmenti) 

Geniş iç hacmi sayesinde orta sınıf SUV’ler genellikle “geniş aile aracı” olarak bilinir. Türkiye’de de çok tercih edilen orta sınıf SUV araçlar, geniş iç hacminin yanı sıra daha yüksek motor kapasitesi sunar. D segmentindeki SUV araçlara örnek olarak Kia Sorento verilebilir. 

Üst Sınıf SUV (E Segmenti) 

Gücün ve konforun bir arada olduğu büyük sınıf SUV araçlar, dünya genelinde “executive car” olarak bilinir. Gücü, konforu ve donanımı ile gelişmiş özellikleri bulunan E segmentindeki SUV araçların uzunluğu 5 metreyi aşar. Örneğin BMW X6, üst sınıf SUV araçlardan biridir. 

Lüks Sınıf SUV (F Segmenti) 

Gelişmiş donanım özellikleri, kaliteli malzemeleri ve geniş iç hacimleri ile dikkat çeken F segmentindeki SUV araçlar, lüks sınıf olarak kabul edilir. Bu araçlar dünyada “extended-length SUV” olarak da bilinir. Bu segmentte Bentley Bentayga, Range Rover gibi lüks SUV araçlar bulunur. 

En İyi SUV Araçlar [2023] 

Otomobilseverlerin sık sık yaptığı karşılaştırmalardan biri kuşkusuz “En iyi SUV hangisidir?” oluyor. Ancak bu sorunun tam bir karşılığı yok. Çünkü sürücülerin ihtiyaçlarına göre “en iyi SUV” değişiklik gösterebiliyor. Sizin için kullanıcıların çok sevdiği modelleri ve öne çıkan noktaları derledik. 

Kia Sportage

kia-sportage

 

Yıllardan beri Türkiye’de en sevilen SUV’lerden biri olmayı başaran Sportage, her zaman olduğu gibi donanımları ile öne çıkıyor. Start & stop sistemi, direksiyondan kumandalı multimedya sistemi, hafızalı sürücü koltuğu ve elektrikli bel desteği gibi konfora yönelik donanımlarıyla uzun mesafeler kolayca katedilebiliyor. 

 

Araç içerisinde Apple CarPlay ve Android Auto desteği gibi özelliklerin yanı sıra Harman Kardon ses sistemi ve kablosuz şarj desteği gibi detaylar öne çıkıyor. Aracın güvenlik yönünden de oldukça başarılı olduğunu söylememiz gerekiyor. 

 

Kia Sportage, Smart Cruise Control adı verilen özel bir sisteme sahip. Sistemle araç, hem önündeki aracı takip edebiliyor hem de gerektiğinde durup kalkabiliyor. Araçta şerit takip asistanından uzaktan akıllı park asistanına, ön çarpışma engelleme asistanından ISOFIX’e kadar birçok güvenlik teknolojisi sunuluyor. 

Dacia Duster 

dacia-duster

 

Safkan SUV olarak tanıtılan yeni Dacia Duster, hem arazi hem de şehir içinde kullanıma uygun. Geliştirilmiş seçenekleri ile yeni Dacia Duster’da kullanıcılara essential, expression ve journey olarak üç farklı paket sunuluyor. 

 

Ön ızgarasındaki yenilenen logo ile Dacia Duster, diğer Dacia modellerinden ilk bakışta ayrışıyor. Farlar, eski modeller ile aynı olsa da ön yüzdeki bu değişim, aracın karakterini farklılaştırıyor. 

 

Dacia Duster’ın motor seçeneklerinde de kullanıcılar düşünülmüş.Turbo benzinli ve dizel motor olmak üzere farklı seçenekler sunuluyor. Ayrıca 4x4 ve 4x2 seçenekleri de mevcut. 

 

İç dizayna bakıldığında geniş iç hacmi ve kullanışlı multimedya detayları dikkat çekiyor. Büyük ekran ve 360 derece kamerası ile kontrollü bir sürüş deneyimi sağlıyor. 

Volvo XC60

volvo-xc60

 

İsveç devi Volvo’nun geliştirdiği XC60, hibrit motordan gücünü alıyor. Oldukça düşük bir yakıt tüketimi sunan hibrit motoru ile premium segmentteki en iddialı SUV’lerden olan XC60, iç tasarımda da oldukça başarlı. 

 

Sürücü koltuğuna odaklı ön konsola sahip olan araçta sürücüler, direksiyon üzerindeki tuşlardan kolayca multimedya ekranını kontrol edebiliyor. Multimedya sisteminde yerleşik olarak Google özellikleri yer alıyor. Bu sayede de Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play gibi servislere rahatça ulaşılabiliyor.

 

Araçta yer alan head-up display ve Adaptive Cruise Control gibi özellikler ise uzun mesafede konforlu bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Peugeot 2008

peugeot-2008

 

Peugeot’un SUV sınıfında Türkiye’de en beğenilen araçlarından biri olan 2008, uzun mesafeler için adeta biçilmiş kaftan. Sınıfının en iyilerinden biri olan 2008, dinamik tasarımı ile oldukça göz alıcı. 

 

2008’in öne çıkan diğer bir yönü ise Peugeot’un geliştirdiği 3D i-Cockpit. 2008’de sürücü, direksiyondan ellerini kaldırmadan kolayca multimedya ekranını takip edebiliyor. Multimedya ekranına Android veya iOS işletim sistemine sahip telefonlar bağlanabiliyor. 

 

2008’in öne çıkan diğer bir özelliği ise sürüş destek ve güvenlik donanımları. Aracın birçok noktasına konumlandırılan sensörlerle yarı otonom sürüş yapılabiliyor. Şerit Konumlandırma Sistemi ve Adaptive Cruise Control gibi teknolojiler ile araç, sürücünün gözetiminde kilometrelerce hareket edebiliyor.

Böylece uzun yolda yorulmadan seyahat edebiliyorsunuz. 

En İyi SUV’ler Garenta’da!

Uzun mesafeler katedeceğiniz seyahatlerinizde Garenta filosunda yer alan SUV modellerini tercih edebilirsiniz. Garenta’nın farklı marka ve modelde SUV araçları, kilometreler boyunca en büyük destekçiniz olacak.