MENÜ

Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durum: Otoyol Hipnozu

Yolda
7 Dakikalık Okuma Garenta

Araç kullanırken kazalara sebebiyet vermemek için dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Bunlardan biri de son yıllarda uzmanlar tarafından sıklıkla kullanılan “otoyol hipnozu.” Trafik kazalarından sonra yapılan araştırmalarda, sürücülerin söylemlerinin çok benzer olduğu görülüyor: “Nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Her şey çok ani gelişti.” Bu türden kazaların sebepleri yorgunluk, dalgınlık, uyuyakalma ya da dikkat eksikliği gibi durumlara dayandırılarak açıklansa da aslında durum biraz farklı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmalara ve açıkladığı verilere göre araba kullanırken yapılan ve ölümle sonuçla kazaların %66’sı gündüz vakitlerinde meydana geliyor. Yapılan kazalarda sürücü hataları ise %88 ile ilk sırada yer alıyor, ama bir sürücünün dalgınlaşması için yorgun ya da uykusuz olması gerekmiyor. Zihnimiz uzun süreli bir biçimde aynı frekansta devam eden bir uyarıcıya maruz kaldığında o uyarıcıyı dikkat alanının dışında bırakabiliyor ve o uyarıcıya karşı tepkisiz kalabiliyor. Yani bir tür hipnoz durumu söz konusu oluyor. Bunun direksiyon başında yaşanan versiyonuna ise yol hipnozu deniyor.

 

Yol Hipnozu Nedir?

 

yol-hipnozu-nedir

 

Yol hipnozu, yolun tekdüzeliği nedeniyle beynimizin gözlerimiz açıkken girdiği trans halidir. Bu trans durumu, aynı ritimde ve aynı frekansta uzun süreli müzik dinlenildiğinde yaşanabilen özel hipnoz durumuna benzetilebilir. Buna benzer bir durum daha önce araç kullanırken sizin de başınıza gelmiş olabilir. Kendinizi aniden ve hiç farkında olmadan gitmek istediğiniz bir yere varmış şekilde buldunuz mu? Eğer cevabınız evet ise “highway hypnosis” yani “yol hipnozu” yaşamışsınız demektir.

 

Özellikle uzun süren yolculuklar yaptığınızda ve aralıksız şekilde araç kullandığınızda yol hipnozuna girebilirsiniz. Yol çizgileri, sileceklerinizin uzun süreli çalışması, yolda yer alan parıltılar ve müziğin ritmi, beyninizin çalışma biçimini ve sürecini farklılaştırabilir. Eğer gözleriniz bir noktaya takılıyor, kafanız ya da göz kapaklarınız ağırlaşıyorsa dikkatli olmalısınız.

 

Otoban Hipnozu Nedir?

 

otoban-hipnozu-nedir

 

İlk defa 1921 yılında kaleme alınan bir makalede geçen otoyol hipnozu kavramı, aracı süren kişinin bir noktaya kilitlenmesi, transa girmesi anlamına geliyor. 1929 yılında yapılan bir çalışmada ise “gözler açık şekilde uyumak” olarak özetleniyor.

 

Başka türden bir farkındalık hali olarak açıklanabilecek bu kavram, bilincin yaşadığı bir ayrışma durumu olarak da ifade edilebilir. Otoban hipnozu sırasında bilincin bir tarafı hipnoz etkisindeyken diğer tarafı da otomatik şekilde eylemi sürdürmeye devam ediyor. Yani zihnimiz otomatik pilot etkisinde, düşünmeden sürüşü gerçekleştiriyor. Yıllarca aynı yolu kullanan sürücülerde bu türden bir otomatik pilot etkisi görülmesi oldukça muhtemel. Araba kullanırken dikkat eksikliği olmasına gerek yok anlayacağınız.

 

Otoban hipnozuna giren kişilerin beyinleri tüm yetkiyi sinir sistemine bırakıyor. Böylesi bir anda beynin sinir sistemine devrettiği işle alakalı bir amnezi ortaya çıkıyor. Amneziyi bir çeşit idrak yitimi, kaybı olarak ifade edebiliriz. Fakat hipnoz etkisindeyken beynimiz önceliğe aldığı diğer eylemle ilgili bir amnezi oluşturmuyor. Bu sebeple de sürücü farkında olmadan aracı kullanmaya devam ediyor, ama zihni başka bir yerde oluyor.

 

Otoban Hipnozuna Girmemek İçin Yapılması Gerekenler

 

otoban-hipnozuna-girmemek-icin-neler-yapilmali

 

Otoban hipnozuna girdiğinizde yapacağınız küçücük bir hatanın hayati riskleri olabilir. O yüzden bu konuda bilinçli ve bilgili olmalısınız. Özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi almanız ve seyahat öncesinde de ağır bir yemek yememeniz çok önemli. Seyahat esnasında ise dinlediğiniz müziği sıklıkla değiştirmeniz ve camları açarak aracın içerisindeki havayı yenileyip temiz hava almanız, dinç kalmanız konusunda yardımcı olabilir.

 

Eğer gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa yapacağınız en doğru eylem, aracınızı güvenli bir yerde durdurmaktır. Bir yerlerde mola vererek bir süre dinlenmek, su içmek ya da bir şeyler atıştırmak, sürüş rutininden çıkmanızı sağlar ve zihninizi yeniden toparlamak için yardımcı olabilir. Böyle yaparak otoban hipnozuna girmenin önüne geçebilir ve herhangi bir tehlike ile karşılaşmadan yolculuğunuza güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

 

Dikkatli Araba Kullanma Teknikleri

 

dikkatli-araba-kullanma-teknikleri

 

Peki, dikkatli araba nasıl kullanılır? Bu konuda yapabileceğiniz bazı şeyler mevcut:

 

 

 • Araç Mekaniğini Öğrenin

 

 

Öncelikle ister özel aracınız olsun ister araç kiralama ile dilediğiniz modeli seçmiş olun, kullandığınız aracı ve mekanizmasını tanımanız önemli. Beklenmeyen durumlarla karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmeniz açısından araç mekaniğini bilmek size fayda sağlayacaktır.

 

 

 • Tehlikeli Yollarda Dikkatli Olun

 

 

Düz yollarda ve kısa mesafelerde araç kullanmak daha kolaydır. Ancak uzun yolda birçok değişkene hazırlıklı olmalısınız. Özellikle keskin virajlara ve bakımlı olmayan yollara karşı çok dikkatli olmalısınız.

 

 • Vites Değişimlerine Özen Gösterin

 

Artık otomatik vites araçlar çok yaygın olarak kullanılıyor, ama hala manuel vitesten keyif alan pek çok sürücü var. Manuel vites araçlarda debriyaj kullanımı ve aracı devirli kullanabilmek çok önemli. Aracınızın dengesini bozmamak için vites değişikliklerinde özenli olmalısınız.

 

 

 • Direksiyon Hakimiyetinizi Geliştirin

 

 

Direksiyon hakimiyetiniz ne kadar iyi olursa kullandığınız araca da o kadar hakim olursunuz. Direksiyon hakimiyeti özellikle yoğun trafikte çok değerlidir. Eğer bu konuda kendinizi yeterince iyi ve deneyimli görmüyorsanız pratik yapmanızı tavsiye ederiz.

 

YORUMLAR

 • erdi temel

  uzun yolda bu tür şeylere dikkat etmek ve hazırlıklı olmak çok büyün önem taşıyor

 • Gürkan Sancaktar

  uzun yolda araç kullanmak marifet ister valla hiç kolay değil uzun süre düz yola bakıp gitmek o yüzden yeni araçları çok beğeniyom bende peugeot rifter var onda da cruize control var yolda yorulmamak için aktif ediyorumm arada valla miss gibi geliyo hem fazla hız yapmıyom ayrıca yakıtı da dengeliyorum

 • Giray Başpınar

  Bende de çok oluyor uzun yola bakarken dalıp gitme, hatta bu yüzden aracımı satıp Yeni Peugeot 508 aldım, yakında teslim alacağım inşallah. 508’de en azında şerit takip ve üst düzey gelişmiş güvenlik teknolojeri yer alıyo

 • Midyat Gezer

  Bende Peugeot un araç teknolojilerine hayranım. Cidden bu tür durumalara karşı beni hep koruyor. Helal olsun diyorum

 • Meriç Issız

  Peugeot 5008 kullancısıyım.Valla aracımı aldığımdan beri uzun yol yapıyorum sık sık. Şu zamana kadar özellikle Antalya yolu gibi virajlı yolları çok kullandım. Şöyle diyeyim böyle yola sağlam oturan bir araç görmemiştim. Bayağı sağlam bir gidişi var arabanın.

 • Tacettin Pekcan

  Yeni Peugeot 508 kullanıcısıyım. Henüz araçla yeni buluşmama rağmen özellikle araç içi teknolojileri beni çok etkiledi

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN