MENÜ

Araç Kiralama Konforuyla 4 Günlük Batı Karadeniz Turu

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Batı Karadeniz, ülkemizin oksijen oranı en bol cennet köşelerinden biri. Hele ki havalar ısınmaya, doğa canlanmaya başladığında buraya gelen misafirler görsel bir şölen yaşıyorlar. Batı Karadeniz lezzet durakları, yeşile boyanmış vadiler, doğa harikası dereler insanın içini huzurla kaplıyor.

 

Eğer biraz dinlenmeye, İstanbul’dan uzak kalmaya ihtiyacınız varsa tek günlük resmi tatillerle hafta sonunu birleştirerek Batı Karadeniz’in huzur dolu şehirlerine harika bir seyahat planlayabilirsiniz.

 

Yalnız Batı Karadeniz gezi haritası kapsamlı olduğundan bu yolculuğu yapabilmeniz için özel araca ihtiyacınız var. Özel bir aracınız yoksa da dert değil. İstanbul araç kiralama seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım, Batı Karadeniz’de nerelere gidilir beraber bakalım.

 

Batı Karadeniz Nerede?

 

bati-karadeniz-e-nasil-gidilir

 

Bu bölge, Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayarak Adapazarı ve Bilecik’in doğusuna kadar uzanır. Bolu, Kastamonu, Düzce, Bartın, Karabük, Sinop gibi birçok şehir bu bölgede bulunur; ancak bölgedeki en gelişmiş şehir Zonguldak’tır. Madencilik, ormancılık ve balıkçılık, Batı Karadeniz’in en önemli geçim kaynakları arasında yer alır.

 

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

 

Kısa süreli kültür turları; lüks otellerde kalmak yerine gidilen şehirlerin ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmaya yöneliktir. İstanbul çıkışlı Batı Karadeniz turu bu açıdan oldukça cazip, çünkü bölgede görülecek çok fazla doğal miras var. Ailenizle ya da sevdiğiniz arkadaşlarınızla yapacağınız bu Batı Karadeniz gezisi, aktif olarak dinlenmenizi sağlayacak.

 

  1. Gün

 

  • Abant Gölü

 

bati-karadeniz-de-gezilecek-yerler-abant

 

Abant Gölü Bolu’da bulunduğu için Batı Karadeniz’ın sınırlarında yer alır. Masallardan fırlamış gibi duran, muhteşem bir manzaraya sahip olduğu için her mevsim ziyaret edilebilir, fakat ilkbahar ya da yaz aylarında buraya gelirseniz göl kıyısında uzun yürüyüşler yapma fırsatınız olur.

 

Ayrıca burası İstanbul’da yaşayanlar açısından günübirlik ziyaretler yapmaya da uygun ve doğa tutkunları açısından çok cazip bir lokasyon. Abant’ın ciğerleri temizleyen havası ile kendinizi yenileyebilirsiniz, muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

  • Yedigöller

 

bati-karadeniz-de-gezilecek-yerler-yedigoller

 

Batı Karadeniz iklim özellikleri sebebiyle her mevsim farklı bir güzelliğe sahip. Yedigöller ise bu coğrafyanın en zengin bitki örtüsüne sahip, en heyecan verici noktalarından biri. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında buraya fotoğrafçı akını olur. Batı Karadeniz gezi rehberinde doğa ile baş başa kalmak için en cazip köşelerden biri.

 

Doğa harikası olan bu bölgede Kuru, Nazlı, Küçük, Büyük, Sazlı, Derin ve Serin olarak isimlendirilen göller mevcut. Aynı zamanda burada farklı türden ağaçlara ve bitkiye tanıklık edebilirsiniz. Yeşilin her tonuna doyacağınız Yedigöller’de dolaşırken başka türden bir hafiflik hissedeceksiniz.

 

  1. Gün

 

  • Safranbolu

 

bati-karadeniz-de-gezilecek-yerler-safranbolu

 

Karabük’e bağlı Safranbolu; tarihi değerleri, şehir kültürü, yaşam biçimi, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleriyle turizm açısından Türkiye’nin en gözde noktalarından birisi.

 

Dünyaya nam salmış Safranbolu; tarihi evleri, dokusu, taş sokakları ve çarşısını gezdikçe sizi içine çeker. Burada eski zamanlara doğru yolculuk yapabilir ve huzurla dolabilirsiniz. Safranbolu evleri arasında en meşhur olanı, 1893 yılında bitirilen ve eşsiz bir manzaraya sahip olan Kaymakamlar Konağı’dır. Kaymakamlık Konağı’nın haremlik ve selamlık bölümlerini görmek mümkün.

 

Safranbolu tarihinin izlerini soluyabileceğiniz sokaklardan şehir merkezine doğru ilerlerken Semerciler, Bakırcılar, Manifaturacılar ve Demirciler çarşılarını da Safranbolu gezi listenize almalısınız. Ayrıca Akçasu Kanyonu ve hikayesiyle oldukça enteresan olan İzzet Mehmet Paşa Camii de Safranbolu’nun en dikkat çeken durakları arasında bulunur.

 

  1. Gün

 

  • Amasra

 

bati-karadeniz-de-gezilecek-yerler-amasra

 

Amasra; Batı Karadeniz sahil yolu rotası açısından mutlaka uğranılması gereken bir nokta. Şehrin kültürel tarihi 3000 yıl öncesine dayanıyor ve bu beldenin birçok tarihi medeniyete başkentlik yaptığı biliniyor. Şehir oldukça dar bir arazi üzerine kurulduğu için yapılar üst üste inşa edilmiş. Bu nedenle burada hüküm sürmüş her medeniyetten izler bulunabilir.

 

Bir müze kent niteliğinde olan Amasra’nın sokaklarında dolanırken Kilise Camii’ni, şehri kaplayan surları ve Ceneviz armalarını görebilirsiniz. Ayrıca şehrin simgesi olarak kabul edilen ve ahşap işlerinin günümüzdeki merkezi olan Çekiciler Çarşısı’na da uğrayabilirsiniz.

 

  1. Gün

 

  • Zonguldak

 

bati-karadeniz-de-gezilecek-yerler-zonguldak

 

Zonguldak’ın Karadeniz’e kuzeyden ve batıdan kıyısı bulunur. Bu sebeple ülkemizin deniz ticaretine açılan kapılarından biridir. Ayrıca şehrin tarihi de oldukça eskiye dayanır ve bu nedenle tarihin farklı dönemlerinden izlere rastlanır.
Şehirdeki tarihi değerlerin yanı sıra bitki örtüsü, doğal güzellikler ve göller de gelen ziyaretçileri mutlu eder. Halil Paşa Konağı ve Filyos Kalesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. Ayrıca araç sahiplerinin böylesi uzun bir rotayı kiralık araçla yapması daha mantıklı olabilir.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN