MENÜ

Antik Çağların İzinde: İzmir-Bergama Rotası

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Tarihin derinliklerine doğru yolculuk yapmak ve kayalara ovulmuş evleri, tapınakları, desenleri, hamamları, anıt mezarları keşfetmek gezginler için başka türden bir haz kaynağıdır. Hele ki bir tarafınızda muazzam bir doğa, diğer tarafınızda da geçmişe dair köklü kalıntılar, kültürel değerler varsa bu haz katlanarak artar.

 

Türkiye’nin her bir noktasında antik dönemlere ışık tutan gizemli atmosferler keşfetmek mümkün. Özellikle Anadolu’nun batıya ve Ege Denizi’ne açılan kapısı olan İzmir bölgesinde görülmeyi bekleyen birçok tarihi güzergah mevcut.

 

Antik çağların izinde alternatif tatiller yapmaktan hoşlanıyorsanız ve özgür yol maceralarına doyamıyorsanız İzmir-Bergama rotası yapmaya ne dersiniz? Sizin için kültürel bir gezi rotası hazırladık. Hem denizin hem de gizemli güzelliklerin tadını çıkarmak için hazırlanın.  

 

Bergama Nerede?

 

bergama-nerede-antik-caglarin-izinden

 

Bergama, İzmir‘in kuzeyinde Bakırçay Havzasında bulunuyor. 8.500 yıllık bir geçmişe sahip olan Bergama, ülkemizin en önemli ve en özel hazinelerinden biri konumunda. İzmir’e bağlı olan bu tarihi güzergahın doğusunda Soma ve Kınık, batısında ise Dikili ve Ayvalık yer alıyor.

 

İzmir’in tarihe açılan noktalarından biri olan Bergama, bir zamanlar Ion, Helen, Roma ve Bizans gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Muazzam doğasıyla ve şifa veren kaynaklarıyla ışıldayan bir bölgede kurulan Bergama, bir dönemin en önemli stratejik şehirlerinden de biriydi. Peki İzmir Bergama arası kaç km ve İzmir Bergama arası kaç saat?

 

İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir?

 

izmir-den-bergama-ya-nasil-gidilir-antik-caglarin-izinden.

 

Bergama İzmir’e yaklaşık 110 km mesafede bulunuyor. Bu mesafeyi özel aracınıza 2 saate yakın bir sürede almanız mümkün. Eğer özel bir aracınız yoksa sorun değil. Yolun keyfini sürmek ve keyifli bir seyahat yapmak istiyorsanız İzmir araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.    

 

İzmir’den gelecek sürücülerin Çanakkale karayolunu kullanması ve Bergama sapağından ilçeye dönüş yapmaları gerekiyor. İzmir’den Bergama’ya minibüs seferleri de bulunuyor ancak İzmir Bergama yol güzergahında görülmesi gereken farklı türden güzellikler olduğu için bölgeye kendi aracınızla ulaşmanızı tavsiye ederiz.

 

Bergama’da Gezilecek Yerler

 

bergama-da-gezilecek-yerler-antik-caglarin-izinden.

 

Zamanında Bergama Krallığı’nın da başkenti olan bölge, kuruluşundan bu zamana kadar bilim ve kültür alanında pek çok olaya ev sahipliği yapmıştır.

 

Bergama Müzesi

 

bergama-müzesi-antik-caglarinda-izinden

 

KAYNAK

 

Bergama Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ‘Arkeolojik Kazı Müzesi’ olma özelliğini taşıyor. 1936 yılında açılan müze, Zeus Sunağı dikkate alınarak yapılmıştır. 1979 yılında etnografya bölümü de eklenen müzede Tunç Dönemi’nden Bizans Dönemi’ne kadar eserler görmek mümkündür.  

 

Bergama ve civarında yapılan kazılardan çıkan eserler arasında Pergamon heykeltıraşlık ekolüne ait örnekler, Gryneion ve Pitane’den gelen buluntular hayli dikkat çekicidir.

Ayrıca Etnografya bölümünde Bergama’ya ait dünyaca ünlü halı, kilim, dokumalar ve işlemeler sergilenir. Bergama’ya geldiğinizde bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

Akropol

 

akropol-antik-caglarin-izinden

 

Akropol, Pergamon Krallığı’nın yukarı şehridir. Kelime anlamı olarak da Yunanca’da ‘yüksek kent’ demektir. Pergamon Antik Kenti’nin en yukarı kısmında bulunduğu için tapınakların büyük kısmı Akropol’de yer alır. Kale Dağı’nın tepesinde bulunan eski Pergamon yerleşimi mimari yapısıyla Helenistik dönemdeki şehir planlamacılığının en iyi örneklerinden biridir.

 

Bölgede bulunan Athena Tapınağı, Akropol’ün en özel yapılarındandı ancak Bergama’daki birçok eser gibi tapınağın da büyük kısmı Berlin’deki Pergamon Müzesi’ne taşınmıştır. Athena Tapınağı’nın güney tarafında ise gene Helenistik döneme ait 10.000 kişilik bir tiyatro bulunur. Bu tiyatro dik yapısıyla dikkat çeker.

 

Kızıl Avlu

 

kizil-avlu-antik-cagin-izinden

 

Akropol’a tırmanırken sağ tarafta kalan Kızıl Avlu, dini amaçlı yapılmış kadim bir Roma tapınağıdır. MS 2. yüzyılda Mısır uygarlığının etkisindeyken yapılmıştır. Roma İmparatorluğu Hristiyanlık dönemi sonrasında tapınağı kiliseye çevirmiştir. Burasının en önemli özelliği İncil’de adı geçen 7 kiliseden yeri bilinen tek kilise olmasıdır.

 

Bu yapının Bergamalılar tarafından ‘Kızıl Avlu’ şeklinde adlandırılmasının sebebi ise kırmızı tuğlalar ile kaplı olmasından ötürüdür. Binayı kaplayan mermerlerden bazıları da günümüze kadar uzanmıştır. Bergama’da gezilecek yerler listenize Kızıl Avlu’yu eklemeyi unutmayınız.

 

Asklepion Tapınağı  

 

asklepion-tapinagi-antik-caglarin-izinden

 

Asklepion Tapınağı’nın MÖ 4. yüzyıldan beri var olduğu düşünülüyor. Tiyatro, tapınak ve kütüphane gibi yapılardan oluşan yapı o dönemki hekimler tarafından kullanılıyordu.

 

Tıbbın simgesi olan Yılanlı Sütun Asklepion’un girişinde yer alır. Antik Dönemin meşhur hekimi Bergamalı Galen, Asklepion’un simgesinin çifte yılan olmasında karar kılmıştır. Bergama’ya gittiğinizde sağlık ve tıp tanrısı Aesculapius için yapılan bu tapınağı da mutlaka görmelisiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN