MENÜ

Doğanın ve Tarihin İçinde: Antalya’dan Olimpos Antik Kenti’ne Seyahat

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

 

“Hayat varılacak yer değil, yolculuktur.” Ralph Waldo Emerson 

 

Yolculuğa çıkmak herkesi heyecanlandırır. Yol aldıkça, virajlar dönüldükçe başka bir hayata doğru uzanılır ve her şey geride bırakılır. Yolda olmak, doğayı ve tarihi solumak, yeni heyecanların kaynağıdır. 

 

Tarihe ve doğal güzelliklere açılan Akdeniz kıyıları, yolculuk yapmak için her zaman doğru bir tercih olmuştur. Sadece kendi ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken Akdeniz bölgesi, kendinizi yenileyebileceğiniz, huzuru içinize çekebileceğiniz göz alıcı güzergahlara sahip. 

 

Doğa ile tarihi eserlerin buluştuğu bir nokta olan Olimpos da kuş seslerini doyasıya duyabileceğiniz, zümrüt yeşili bir denize dalabileceğiniz harika Akdeniz güzergahlarından biri. İsterseniz Olimpos Antik Kenti’ne doğru yola çıkalım, dağları aşalım! 

 

Olimpos Nerede? 

 

olimpos-nerede

 

Türkiye’nin sayılı güzellikteki tatil bölgelerinden biri olan Olimpos, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı. Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında konumlanan Olimpos, turizm bölgesi Kemer’e 28 km mesafede. Özgür ruhlu gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölge konumunda olan Olimpos Antik Kenti, Likya Birliğini oluşturan 6 şehirden birisiydi ve tarihsel açıdan da oldukça önemli bir özelliğe sahipti. 

 

Likya Yolu üzerinde bulunan bölge, trekking rotaları için de oldukça uygun. Burası aynı zamanda dünyaca ünlü caretta carettaların ülkemizdeki yavrulama bölgelerinden biri. Peki, Olimpos Antalya kaç km ve Antalya’dan Olimpos’a nasıl gidilir?

 

Antalya’dan Olimpos’a Nasıl Gidilir?

 

antalya-dan-olimpos-a-nasil-gidilir

 

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği güzergah, yemyeşil doğası ve uçsuz bucaksız plajı ile farklı türden maceraperestleri bekliyor. Sakin ve doğayla başbaşa bir tatil için akla ilk gelen rotalardan olan Olimpos, Antalya’ya 85 km mesafede yer alıyor.

 

Bölgeye özel aracınızla ulaşmak için Antalya’dan Kemer istikametine doğru ilerlemeniz gerekiyor. Tekirova’yı geçince önce Çıralı, sonrasında ise Olimpos tabelalarını göreceksiniz. Olimpos Antalya kaç saat diye merak ediyorsanız cevap verelim: Özel aracınızla Antalya merkezden Olimpos’a yaklaşık 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Antalya araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. 

 

Ayrıca Antalya Otogarı’ndan kalkan ve Kumluca-Fethiye yönüne giden minibüs ve otobüsleri de Olimpos’a ulaşmak için kullanabilirsiniz. 

 

Olimpos’a Ne Zaman Gidilir? 

 

olimpos-a-ne-zaman-gidilir

 

Olimpos’ta Akdeniz iklimi hüküm sürdüğü için yıllık sıcaklık ortalaması 20 derece dolaylarında. Bölge yaz aylarında hayli sıcak, kış aylarında ise serin. Bu sebeple yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz, ancak Olimpos’ta sezon asıl olarak haziran ayında açılır ve eylül ayının sonuna kadar devam eder. 

 

Olimpos’ta Gezilecek Yerler 

 

olimpos-ta-gezilecek-yerler

 

Olimpos’a geldiğinizde el değmemiş bir plajın tadını çıkarabilir, bölgedeki antik kentleri gezebilir ve civarda bulunan muazzam güzellikteki koyları keşfedebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak isterseniz de Olimpos kamp alanları sizi bekliyor. Haydi gelin, Antalya Olimpos arası gezilecek yerlere göz atalım.

 

1)Çıralı 

 

olimpos-ta-gezilecek-yerler-ciralı

 

Çıralı, Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor ve Olimpos’ta görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 3 km’yi aşan sahilinin bir tarafında Olimpos, diğer tarafında ise Yanartaş bulunuyor. Dünyaca ünlü Çıralı Plajı, benzersiz doğal güzelliğiyle sizi kendine hayran bırakacak. 

 

Bölgede Çıralı’ya özel okaliptüs ağaçları ve fıstık çamları bulunuyor. Kendine özgü bitki türleriyle eşsiz olan Çıralı, caretta carettalara da ev sahipliği yapıyor.

 

2)Olimpos Antik Kenti 

 

olimpos-ta-gezilecek-yerler-olimpos-antik-kenti

 

Olimpos Antik Kenti, Likya’nın en önemli antik kenti olarak biliniyor. Kuruluş tarihi net olarak bilinmese de geçmişinin MÖ 2. yüzyılara kadar uzandığı düşünülen antik kentin kalıntıları, ormanlık alanın içerisinde yer alıyor. 

 

Tarihi kent, dere kenarında konumlanmış. Kentteki kalıntılar Kuzey Nekropol ve Güney Nekropol olarak isimlendirilmiş. Bölgede çok fazla kazı yapılamadığı için kalıntıların büyük bir kısmına ulaşılamamış olsa da antik kentin mevcut hali bile fazlasıyla göz alıcı.

 

3)Yanartaş

 

olimpos-ta-gezilecek-yerler-yanartas.

 

Olimpos’ta bulunan Yanartaş, bölgedeki bir başka özel doğa harikası. Çıralı’nın yamaçlarında yer alan Yanartaş, doğal gaz sıkışması sonucunda oluşmuş. Küçük alevlerin sürekli yandığı bölge, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri konumunda. 

 

Yalnız Yanartaş’a araçla ulaşım bulunmuyor ve 30-40 dakikalık yürüyüş parkurunu aşmak gerekiyor. Olimpos’un tepesinde, çam ağaçları arasında, muazzam bir manzara içerisinde bulunan Yanartaş’ı görmeden Olimpos gezinizi tamamlamamanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz….

INSTAGRAM'DAN