MENÜ

Ankara’dan Masmavi Koylara Doğru: Kaş Rotası

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac

 

Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden çekici noktalar var; ancak Kaş’ın gönüllerdeki yeri ayrı. Güneş burada dağların arasından hafifçe yükselir, batarken gönülleri titretir. Günler huşu içinde bir naiflikte geçer. Eski medeniyetlerden kalan görkemli eserler gözleri alır; masmavi koylar ve pırıl pırıl deniz, tüm ziyaretçileri ferahlatır.

 

Kaş’ı her yıl en az bir kere ziyaret eden, her ortamda öven hayranları vardır. Kaş güzellemeleri, hikayeleri anlat anlat bitmez. Eğer siz de böyle bir hayransanız Kaş’a dair her şeyi biliyorsunuzdur zaten, ancak daha önce buraya gitmediyseniz daha fazla beklemeyin.

 

Hele ki şehrin stresinden bunalıp kaçamak yapmak isteyenler için Kaş; gezilecek yerleri, doğal güzellikleri ve görülmesi gereken yerleriyle en doğru adreslerden biridir. Haydi gelin, Ankara Kaş güzergahını ele alalım ve Ankara’dan Kaş’a nasıl gidilir beraber inceleyelim.

 

Kaş Nerede?

 

kas-a-nasil-gidilir

 

Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında yer alan Kaş, Antalya’nın batısında ve kara yolu ile 190 kilometre kadar uzağında bulunuyor. Batı yönünde Eşen Çayı’nın sınırları sayesinde Fethiye’den ayrılıyor, doğuda ise Demre bölgesi ile çevreleniyor.

 

Bu tarihi bölge, doğal ve tarihi görkemi bir yana sahip olduğu su altı güzellikleriyle de ülkemizin en güzide tatil rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Peki, Ankara – Kaş arası kaç km ve Ankara – Kaş arabayla kaç saat?

 

Ankara’dan Kaş’a Nasıl Gidilir?

 

ankara-dan-kas-a-nasil-gidilir

 

Ankara ile Kaş mesafe olarak yaklaşık 670 km ve bu yol özel bir araçla 8-9 saat arasında alınabiliyor. “Ankara – Kaş arasındaki en kısa yol nedir?” diye merak ediyorsanız Ankara üzerinden D330 yolunu kullanabilirsiniz.

 

Ankara’dan Kaş’a otobüsle de ulaşmak mümkün, ancak bahar ve yaz aylarında bölgeye ilgi hayli fazla olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle özel bir aracınız yoksa yola çıkmadan önce Ankara araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Böylece hem daha konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz hem de Ankara – Kaş arası mola yerlerinde dilediğiniz gibi keyif çatabilirsiniz. Ayrıca Kaş’ta gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olmadığını göz önünde bulundurursak bir aracınızın olması büyük avantaj.

 

Ankara’dan Kaş’a gitmek için Bucak ilçesini geçtikten sonra Korkuteli ayrımından Elmalı-Gömbe rotasına yönelebilirsiniz. Bu sayede Antalya sahil yoluna göre mesafeyi 100 km kadar kısaltabilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde Sivrihisar, Bolvadin, Burdur gibi mola verebileceğiniz güzergahlardan da geçebilirsiniz. O halde gelelim mi Kaş’ın kalpleri pır pır ettiren güzelliklerine?

 

Kaş’ta Gezilecek Yerler

 

Kaş, tarih öncesi dönemlerden kalan gösterişli dokusu ve bulunduğu yer itibarıyla çok rağbet gören bir turizm bölgesi. İklimi, atmosferi ve kültürel mirasıyla ülkemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

  • Kaputaş Plajı

 

kaputas-plajina-nasil-gidilir

 

Kaş ile Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajı, turkuaz görünümündeki deniziyle gezilecek yerler listesinin başında bulunuyor. Kaş’ın merkezinden Kaputaj Plajı’na 15-20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Burası eskiden oldukça sakin bir plaj olsa da artık popüler bir nokta olduğu için hayli kalabalık oluyor.

 

Kaputaş’ın denizi akşama doğru dalgalı bir hal alıyor. Bu nedenle çok iyi bir yüzücü değilseniz akşam vakitlerinde zor anlar yaşayabilirsiniz. O yüzden sabah saatlerinde hem sakin kumsalın hem de durgun denizin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

 

 

  • Patara Antik Kenti / Patara Plajı

 

 

patara-plajina-nasil-gidilir

 

Mitolojik hikayelere göre Patara’yı, Su Perisi Lykia ile Güneş Tanrısı Apollon’un oğlu Paturus kurmuş. Romalılar döneminde bölge çok önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmış ve, Bizans döneminde de aynı özelliğini korumaya devam etmiş.

 

Patara Antik Kenti’nin sahilinde bulunan Patara Plajı ise bu kültürel mirasın yanı başında eşsiz bir deneyim sunuyor. Patara Plajı’nın uzunluğu 12 km’ye kadar ulaşıyor ve genişliği de 280-1500 metre arasında değişiyor.

 

 

  • Antiphellos Antik Kenti

 

 

antiphellos-antik-kentine-nasil-gidilir

 

Antiphellos Antik Kenti, Kaş’ın merkezine 10 km mesafede bulunuyor ve kentin tarihinin MÖ 4. yüzyıla kadar gittiği düşünülüyor. Kentin civarında kaya mezarları ve çokça lahit bulunuyor. Kente dair en önemli eser ise günümüze sağlam şekilde ulaşmayı başarmış denizi kesen Antiphellos Antik Tiyatrosu.

 

  • Xanthos Antik Kenti

 

xanthos-antik-kentine-nasil-gidilir

 

Xanthos Antik Kenti; Likya Birliği’nin en büyük idare merkezi olmuş bir kent. Likya medeniyeti sonrasında ise Romalılar hakimiyetinde Piskoposluk merkezi olarak kullanılmış ve 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

 

Ayrıca Kaş’ta tekne turlarına katılarak Yağlıca Koyu, Akvaryum Koyu, Maradi Adası, Berni Adası gibi yerlere gidebilirsiniz. Tarihi batık şehrin bulunduğu Kekova Adası’nı da mutlaka görmelisiniz. Hayli ilgi çekici bir görünüme sahip bu batık şehrin bazı bölümlerine dalış yapmak da mümkün.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN