MENÜ

Ankara’dan Akdeniz’in Tertemiz Kıyısı Kemer’e Yolculuk

Rota
7 Dakikalık Okuma Garenta

“Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” Albert Camus

 

Yollarda olmanın mutlulukla bir ilgisi olmalı. Gündelik hayatın rutinlerinden, iş stresinden, kafanızı meşgul eden her türlü can sıkıcı uğraştan kurtulmanın en iyi yöntemi, her şeyden uzaklaşabileceğiniz bir seyahate çıkmaktır. Özellikle baharla birlikte ışıldamaya başlayan güney sahillerine doğru inmek sizi kendinize getirir.

 

Eğer sıcakkey havaların gelişini kutlamak istiyorsanız yapabileceğiniz en keyifli şey yollara düşmek, güneşin yükselişini seyretmek ve yüce dağları aşmaktır. Bu bakımdan Ankara’dan Kemer’e yolculuk, yılın bu dönemlerinde oldukça zevkli olabilir. Bölgeye ulaşımın kolay olması, yol üzerindeki güzellikler ve Akdeniz’in tertemiz kıyıları, bu rotayı oldukça cazip kılıyor. Kemer’de gezilecek yerleri, Antalya’ya ulaşımı ve araç kiralama gibi detayları merak ediyorsanız yazımız tam size göre. Haydi yollara düşelim, kendimize gelelim.

 

Kemer Nerede?

 

kemer-nerede

 

Ülkemizin en özel turizm beldelerinden biri olan Kemer, Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mavi bayraklı plajları, nefis doğası, ev sahipliği yaptığı milli parkı, tarihi çok eskiye dayanan antik kentleri ve durmayan gece hayatıyla yurt içinden ve yurt dışından binlerce turistin uğrak yerlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bölgede Akdeniz iklimi hakim olduğu için Kemer’in hava durumu bahar aylarında ılıman, yaz döneminde ise sıcaktır. Batı Toros Dağlarının eteklerine konuşlanan Kemer; denizi, ormanı ve dağları bir noktada birleştiriyor. Denizinin berraklığı ve ormanlarının yeşili ise burayı oldukça eşsiz bir lokasyon kılıyor. Beldibi bölgesinden başlayarak Tekirova tarafına kadar olan tüm kıyının doğal plajlarla kaplı olması da tatil beldesi denildiğinde Kemer’in akla ilk gelen bölgelerden biri olmasını sağlıyor. Peki, Ankara’dan Antalya’ya kaç saatte gidilir?

 

Ankara’dan Kemer’e Nasıl Gidilir?

 

ankara-dan-kemer-e-nasil-gidilir

 

Yaklaşık 560 km olan Ankara – Kemer arası, kara yoluyla ortalama 8-9 saat kadar sürüyor. Ankara’dan otobüsle direkt olarak Kemer’e ulaşmak mümkün, ancak ilkbahar ve yaz sezonlarında yoğunlukla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle özel aracınızla ya da araç kiralama yöntemi ile bu yolu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ankara – Antalya arasındaki yolun genişliği ve şerit sayısının fazlalığı, bu yolda araç kullanmayı zevkli hale getiriyor. Ayrıca Ankara – Kemer arası mola yerleri de muhteşem manzaralarıyla sizi bekliyor. Yani canınızın istediği yerde durarak keyif çatabilirsiniz.

 

Antalya Havalimanı’ndan Kemer’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 

Bölgeye en yakın havalimanı, Antalya Havalimanı. Bu sebeple bölgeye hava yoluyla ulaşmak isterseniz öncelikle Antalya’ya uçmanız gerekiyor. Antalya Havalimanı’na indikten sonra da araç kiralayarak ya da shuttle hizmetlerinden yararlanarak yaklaşık 1 saatte Kemer’e ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gitmiyorsanız bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Kemer’de görülecek yerlere ulaşmanın en kolay yolu, özel araçla gitmek. Antalya Havalimanı transferi ve Antalya Kemer ulaşımı da hallolduktan sonra geldik en keyifli kısıma: Kemer’de nereye gidilir?

 

Kemer’de Gezilecek Yerler

 

Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olan Kemer’in çam ormanları, berrak denizi ve tarihi güzellikleri sizi bekliyor. İşte, Kemer’de görülmesi gereken yerler:

 

Phaselis Antik Kenti ve Koyu

 

phaselis-antik-kenti-nerede

 

Phaselis Antik Kenti, Kemer’e 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Rodoslular tarafından kurulan antik kent, çok uzun yıllar boyunca Likya Yolu’nun doğu kıyısındaki en önemli liman konumundaymış. Kuzey, Savaş ve Güney adında 3 tane limana sahip olan Phaselis Antik Kenti, coğrafi olarak çok önemli bir bölgede bulunduğu için tarihteki özel yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Şehrin zamanında sahip olduğu sikkelerin üzerindeki gemi tasvirleri de antik kentin ticari liman özelliğini ortaya koyuyor. Harika koyların ve yemyeşil ormanların kesiştiği bir noktada bulunan Phaselis, doğal güzellikleri ile büyüleyici manzaralara sahip.

 

Göynük Kanyonu

 

goynuk-kanyonu-nerede

 

Göynük Kanyonu, Kemer’in en popüler noktalarından bir tanesi ve Göynük’e yaklaşık 4 kilometre mesafede. Dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun büyük bir bölümü buradan geçiyor. Kanyonun görkemli doğası içerisinde bulunan şelaleler ve havuzlar, doğa sporu sevdalıları için bulunmaz bir nimet özelliğinde. Günübirlik Göynük Kanyonu gezi turu yapabilir ve kanyondaki doğal güzelliklerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Tahtalı Dağı

 

tahtali-dagi-nerede

 

Tahtalı Dağı, Bey Dağlarının 2365 metre yüksekliği ile ön plana çıkan zirvelerinden biri. Dağ ve deniz turizmini birleştiren önemli bir nokta olan Tahtalı Dağı’na teleferik ile çıkarken eşsiz manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Dağın tepesine çıktıktan sonra ise Finike ile Side arasındaki manzarayı panoramik şekilde gözlemleyebilirsiniz.

 

Çıralı Yanartaş

 

cinarli-yanartas-a-nasil-gidilir

 

Çıralı Yanartaş, ismini Yunan mitolojisindeki bir efsaneden alıyor. İnanışa göre kardeşini öldüren Hipponoes’in hikayesinde geçen Chimaera isimli ejderhanın sönmeyen ateşi burada yanıyor. Çıralı Yanartaş tırmanışı genellikle geceleri yapılıyor ve zorlu bir parkur sizi bekliyor. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Çıralı Yanartaş’a tırmanmak için yanınıza fener almanızı öneririz, çünkü yolda herhangi bir aydınlatma yok. Bu doğa harikası bölgeyi Kemer tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

 

Yörük Parkı

 

yoruk-parki-nerede

 

Kaynak

 

1982 yılında özel bir tesis olarak Devlet Ormanı ve Milli Park statüsünde yer alan Küçükburun üzerinde kurulan Folklorik Yörük Parkı, yörük kültürüne ait detaylarıyla dikkat çekiyor. Otantik ve tarihi yapısıyla Kemer’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN