MENÜ

Akdeniz’deki Mavi Bayraklı Plajlar: Denizin Tadını Çıkarmak İçin En İdeal Köşeler

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye gibi üç tarafı denizle çevrili bir ülkede yaşamanın en keyifli taraflarından biri, farklı güzellikte birçok plajın olmasıdır. Ülkemiz tüm kıyı kesimi boyunca göz alan plajlara ev sahipliği yapıyor ve bize de bu harika alanların tadını çıkarmak kalıyor.

 

Özellikle sahilin güvenilirliğini ve denizin temizliğini ifade eden mavi bayraklı plajları ile dikkat çeken Türkiye, her türden gezgini kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Plajlarımızın sürdürülebilir bir doğal dengeye sahip olması açısından da önemli olan “mavi bayrak” kavramı bu noktada öne çıkıyor. 

 

Bu yazımızda sizi yüzme suyu kalitesi ve çevre yönetimi ile öne çıkan Akdeniz’deki mavi bayraklı plajlara götüreceğiz; deniz, kum ve güneş üçlüsüne doymanızı sağlayacağız. Haydi gelin, Akdeniz’deki temiz plajlara hep beraber göz atalım.

 

Konyaaltı Plajı: Antalya’nın Gözdesi 

 

Konyaaltı Plajı Mavi Bayrak

 

Konyaaltı Plajı; Antalya bölgesindeki en meşhur ve en önemli plajların başında gelir. Antalya’ya gelen gezginlerin sıkça uğradığı plajlardan birisi olan Konyaaltı Plajı, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun plajlarından da biri.

 

Yaklaşık 7 km uzunluğundaki plaj, keyifli vakit geçirmek ve farklı spor aktiviteleri yapmak için oldukça uygun. Denizin temizliği ve ulaşım kolaylığı gibi faktörlerle öne çıkan bu bölge, Akdeniz’deki plajlar arasında sahil keyfini doyasıya yaşamak için en güzel köşelerden.

 

Konyaaltı Plajı’na Nasıl Gidilir? 

 

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan plaj, merkeze oldukça yakın bir konumda bulunuyor ve 100. Yıl Bulvarı üzerinden plaja ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürüyor. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa Antalya araç kiralama seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. 

 

İncekum Plajı: Akdeniz’in İncisi

 

İncekum Plajı Antalya

 

İncekum Plajı; Alanya’nın Avsallar beldesinde bulunan oldukça özel bir plaj. Bölgeye özgü sarı ve ince bir kuma sahip olan plaj, geç derinleşen ve yüzmesi kolay bir denize sahip. Adını da ince kumlarından alan plaj, gezginler tarafından sıklıkla tercih edilen bir bölgede konumlanıyor.

 

Buradaki kumun bir özelliği de vücuda yapışmayan ve rahatsız etmeyen türde olması. Denizle ormanın iç içe olduğu İncekum mesire alanının bir parçası olan plaj, sığ bir denize sahip olduğu için çocuklu aileler için de hayli uygun. 

 

Ayrıca bölgede bir de kamp alanı yer alıyor ve kamp yapmaktan hoşlanan gezginler burada konaklayabiliyor. 

 

İncekum Plajı’na Nasıl Gidilir? 

 

İncekum Plajı, Avsallar beldesinde bulunuyor ve Alanya merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi D400 yolu üzerinden 30 dakikada almak mümkün. 

 

Ayaş Plajı: Adana’nın Tek Mavi Bayraklı Plajı 

 

Ayaş Plajı Adana

 

Adana’nın Yumurtalık ilçe sınırında bulunan Ayaş Plajı, 2015 yılında mavi bayrak ödülü almış bir plaj. Bölgedeki tek mavi bayraklı plaj olma özelliğine sahip olan plajın tarihi de oldukça eskiye uzanıyor. 

 

Adana’nın sahil kesiminde bulunan bu plaj; tertemiz ve berrak denizinin yanı sıra tarihi değeri ile de dikkat çekiyor. Antik çağdaki adı ”Aegera” olan bu bölge, tarihte önemli bir liman kenti olarak öne çıkmış.

 

Ayaş Plajı’na Nasıl Gidilir? 

 

Ayaş Plajı; Adana şehir merkezine 80 kilometre, Ceyhan’a ise 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi E90 yolu üzerinden yaklaşık 70 dakikada almak mümkün. Ayrıca bölgeyi gezmek için bir araca ihtiyacınız varsa Adana’dan araç kiralama da yapabilirsiniz.

 

Kızkalesi Plajı: Tarihi Bir Nokta 

 

Kızkalesi Plajı Mersin

 

Kızkalesi Plajı; Mersin’in ünlü tarihi noktası Kızkalesi’nin karşısında bulunan ve ince kumuyla dikkat çeken bir plaj. Tertemiz bir denize sahip olan bu plaj, sahip olduğu mavi bayrağın yanı sıra muhteşem manzarasıyla da gezginlerin ilgisini çekiyor.

 

Sahilin solunda bulunan Liman Kalesi ile başlayan Kızkalesi Plajı, Silifke istikametine doğru devam ediyor. Yaklaşık 50 metreye kadar sığ bir denize sahip olan bölgede yüzmek de kolaydır. Denizin birden derinleşmemesi sayesinde küçük çocuklu aileler için de oldukça uygun bir sahildir. 

 

Akdeniz’in ünlü plajlarından olan Kızkalesi Plajı, Türkiye’nin en keyifli köşelerinden. 

 

Kızkalesi Plajı’na Nasıl Gidilir? 

 

Kızkalesi Plajı, Mersin’e bağlı ve merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta. Bu mesafeyi E982 yolu üzerinden yaklaşık 60 dakikada almak mümkün.

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Akdeniz’deki Sakin Tatil Yerleri: Maviliklere Doğru içeriğimize geçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN