MENÜ

Keyifli Bir Yolculuk Rotası: Adana’dan Kayseri’ye Nasıl Gidilir?

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

İç Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden olan Kayseri, gerek doğal güzellikleri gerekse ticari faaliyetleriyle hem turistik hem de iş seyahatlerinin vazgeçilmezi. Adana – Kayseri yolu da oldukça hareketli, çünkü bu iki büyük şehir birbirine yakın ve ticari ilişkileri oldukça fazla. Bunun yanında Kapuzbaşı Şelalesi’nin ve Nevşehir’in iki şehre yakın olması da ortak noktaları. Eğer Adana’daysanız ve Kayseri’ye gitme planlarınız varsa hiç ertelemeyin, sizin için çizdiğimiz rotayla Adana – Kayseri arası yolculuk için planlarınızı yapmaya başlayın. Biz hazırız, siz de bu yolculuğa hazırsanız başlayalım.

 

Adana’dan Kayseri’ye Nasıl Gidilir?

 

Adana – Kayseri güzergahı konusunda 3 tane alternatifiniz bulunuyor. Birinci güzergah, Tarsus – Ankara otoyolu/O-21 ve Kayseri – Niğde otoyolu. Bu güzergah, tam 318 kilometre. Bunun dışında D815 üzerinden Develi ve Taşçı yolunu kullanarak 291 km’lik yolculuğu deneyebilirsiniz. 3. alternatif ise Adana – Kozan yolunu kullanarak D815 ve D300 üzerinden ilerlemek. Bu yolculuk ise tam 350 km.

Biz en çok tercih edilen ve en hızlı rota olarak da bilinen Tarsus – Ankara otoyolu/O-21 ve Kayseri – Niğde yolunu kullanacağız. Evet bu yol diğer güzergahlardan daha uzun gibi görünüyor fakat sürüş keyfi oldukça yüksek ve en sorunsuz rotalardan. Bu güzergah ile Adana – Kayseri arası yolculuk için belirlenen 318 km’yi eğer bir yere uğramazsanız 4-4.5 saatte tamamlayabilirsiniz. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 16.83 litre, benzinli bir araç ise 24.48 litre yakıt tüketir. Biz hareket noktamızı Adana Şakirpaşa Havalimanı olarak aldık. Bu şekilde Adana Çevre Yolu’ndan Adana Erdemli yoluna bağlanıp rotanızı O-21 ve Kayseri Niğde yolu üzerinden oluşturabilirsiniz.

 

Harita Linki

 

Adana – Kayseri Yol Durumu

 

  • Adana Kayseri yolu, sorunsuz yollardan biri fakat bu yol için stabil bir güzergâhtır diyemeyeceğiz. Zaman zaman keskin virajlar ve eğimli yollar da var. Fakat güzergahın sürüş keyfi oldukça yüksek.
  • Yol üzerinde ücretli geçişler var. Seçtiğiniz güzergaha göre Adana – Kayseri yol ücretlerini buradan kontrol edebilirsiniz.
  • Yol üzerinde pek çok tünel bulunuyor. Bunun dışında yol kenarında sizi güzel manzaralar bekliyor. Tabii sizi bu yolculukta lezzetli duraklar da karşılayacak. Tarsus – Ankara yolundaki Pelit Taşpınar Dinlenme Tesisleri, Pozantı’daki Toroslar Dinlenme Tesisi ve Niğde yolunda bulunan Demireller Dinlenme Tesisleri, uğrayabileceğiniz duraklardan.
  • Eğer Adana – Aksaray Yolu’nda devam ediyorsanız Pozantı’da bulunan Akköprü Restoran’a uğramayı unutmayın. Bu mola, yolculuğun belki de en keyifli anlarından biri olacak. Bu tarihi restoranın muhteşem lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. D-750 Karayolu üzeri Şeker Pınarı Mevkii’nde bulunan bu restoran, Akköprü manzarası ve muhteşem mangal lezzetleriyle unutulmaz bir yolculuk tecrübesi.

Adana’dan Kayseri’ye Giderken Nerelere Uğrasak?

 

Adana ve Kayseri mesafe konusunda çok uzak değil. Hatta birbirine yakın iki şehir bile diyebiliriz. Bu yolun en güzel tarafı şüphesiz harika gezi rotalarının bulunması. Eğer bir road-trip tecrübesi yaşamaktan yanaysanız bu güzergah sizin için biçilmiş kaftan.

 

Siz Kuşlara Uyun: Sultan Sazlığı

 

 

Kaynak

 

Kayseri’ye henüz varmadan şehrin mis gibi doğasıyla tanışmaya ne dersiniz. Niğde yolunda ilerlerken Kayseri kent sınırları içinde bulunan Sultan Sazlığı, sizin için alternatif bir gezi rotası. Niğde güney otoyolunun 70. kilometresinde karşınıza çıkacak Yahyalı yoluna sapmalısınız. Yahyalı yolunda 9 kilometre ilerledikten sonra parka giriş yapabilirsiniz. Yay Gölü ve çevresindeki yeşilliklerle çevrili bu alan, Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişim noktası ve bu yüzden çok değerli. Dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en farklı kuş türlerinin çoğu burada bulunuyor. Sazlıktaki iskele ve parkı çevreleyen dağlar burada panoramik bir manzara sunuyor. Dönüşte tekrar Niğde yoluna bağlanarak yolunuza devam edebilirsiniz. Yolunuzu 10 kilometre uzatarak bu muhteşem güzelliğe mutlaka uğramalısınız.

 

Bir Nevşehir Almaz mıyız?

 

 

Türkiye’nin en beğenilen, doğanın adeta şov yaptığı ve hepimizin bir gün mutlaka uğramak istediği Peribacaları aslında yolumuzun üzerinde! Niğde – Kayseri yolundan devam ettiğinizde karşınıza çıkacak Nevşehir, Ürgüp ve Avanos tabelalarını takip ederek Develi – Kayseri yolu karşısında kalan Nevşehir – Kayseri yoluna kavşaktan dönerek ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bu yolda 30 kilometre ilerledikten sonra Ürgüp’e varacaksınız. Peribacalarının her noktasını keşfetmek ve bu büyülü coğrafyada vakit geçirmek isterseniz Ürgüp’e 8,4 mesafede olan Göreme ve 12 km uzaklıktaki Avanos’a da uğramayı ihmal etmeyin.

 

Ya da Bir Kapuzbaşı mı Yapsak?

 

 

Konuyu en başından ele alalım. Bu güzergahlardan bağımsız olarak Adana’dan Kapuzbaşı Şelalesi’ne, oradan da Kayseri’ye geçmek istiyor olabilirsiniz. Bizce harika bir fikir. Pozantı’ya vardığınızda, Aladağ- Kapuzbaşı Şelalesi yolunu izlemelisiniz. Bu yol tam 180 km. Yol şartlarının çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğiz. Engebeli ve virajlı yollar sizi bekliyor. Fakat Kapuzbaşı Şelalesi’ne vardıktan sonra bu zahmete değer olduğunu göreceksiniz. Bu güzergah ile Kayseri’ye varmak da çok kolay. Kayseri – Develi yolu üzerinden yapabileceğiniz 141 km’lik yolculuğun ardından Kayseri’desiniz.

 

Ve Kayseri

 

 

İşte, Kayseri’ye geldik. Erciyes, yeraltı şehirleri, kıpır kıpır çarşıları ve dopdolu Sivas Caddesi ile bu şehir sizi çok iyi ağırlayacak. Kayseri’yi doyasıya keşfetmek, en görülesi yerlerini ziyaret etmek için hemen planınızı yapın ve yola çıkın.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN