MENÜ

2020 Seyahat Trendleri: Öne Çıkacak Gezi Türleri

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Yeni bir yıla girmek; yeni maceralara ve yeni deneyimlere doğru yol almak demek. Yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak ve farklı kültürler tanımak için seyahat etmek demek.  Neticede bize bu hayatta en çok keyif veren şeylerin başında keşfetme tutkusu geliyor.

 

Ancak turizm trendleri ve gezi türleri bir süredir yükselen değerlere göre şekilleniyor. Geçmişte kum, deniz ve güneş ekseninde gerçekleşen tatiller artık demode sayılabiliyor. Klasik tatil anlayışı evrim geçiriyor ve gezi türleri giderek farklılaşıyor.

 

Bu yazımızda size 2020 seyahat trendlerini anlatacağız ve seyahat önerilerinde bulunacağız. Hazırsanız başlayalım ve 2020’de öne çıkacak gezi türlerini inceleyelim. 

 

Insta-Turizm: Fotoğraf Aşkına

 

Insta Turizm

 

Sosyal medya, tatil alışkanlıklarımızı baştan sona değiştirdi. Özellikle Instagram günümüzün en etkili ve en ilham verici sosyal medya mecralarının başında geliyor. Hatta yaşadığımız dijital çağda, yaptığımız tatilin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmıyorsak o tatili tam olarak yapmış sayılmıyoruz.

 

Hal böyle olunca Instagram’da karşımıza çıkan fotoğraflar ve listeler de oldukça ilgi çekici oluyor. Instagram üzerinden gitmek istediğimiz lokasyonların fotoğraflarına bakmak, broşürlerden ya da başka yerlerden o lokasyonla ilgili bilgi almaktan daha önde geliyor. 

 

Bu nedenle 2020’de de “Insta-Turizm” ya da “Instagram’lanabilir Seyahat” kavramı trend olmaya devam edecek. O yüzden fotoğraf makinenizi hazırlayın ve seyahatinizi planlayın. 

 

İkincil Şehirlere Seyahat: Daha Az İlgi Çeken Lokasyonlar

 

Daha Az İlgi Çeken Tatil Lokasyonları

 

İngilizcede “second city travel” olarak isimlendirilen bu seyahat trendi, 2020 yılında her yerde karşımıza çıkacak. Büyük metropoller yerine kültürel yönden zengin ve daha az ilgi çeken yerlere seyahat etmek bu gezi türünün temelini oluşturuyor.

 

Bu seyahat trendi sayesinde siz de daha önce hiç gitmediğiniz yerlere doğru yola çıkabilirsiniz ve gizli kalmış güzellikleri, tarihi değerleri, kültürel değerleri keşfedebilirsiniz. 

 

Yeraltı Yemek Kulüpleri: Gizemli Anlar

 

Yeraltı Yemek Kulüpleri

Kaynak

 

Yaşadığımız dijital ve mobil çağın bir getirisi de yemek alışkanlıklarımızdaki değişim oldu. Gündelik yaşantımız içerisinde hayatımızı daha eğlenceli ve farklı kılacak her türlü öneriye açığız. 

 

ABD’de “supperclub”, İngiltere’de ise “underground restaurants” şeklinde isimlendirilen restoranlar bir süredir oldukça moda. Kiminle aynı masaya oturacağınızı, ne yiyeceğinizi bilmediğiniz bu restoranlar 2020’nin trendleri arasında. Maceraya hazır olun, gizemli anlar sizi bekliyor! 

 

Veganizm: Farklı Bir Hayat Tarzı 

 

Vegan Rotalar

 

Veganizm; tamamıyla bitki esaslı beslenmeye dayalı olan ve her türlü hayvansal gıdayı, hayvansal ürünü kullanmayı reddeden bir hayat tarzı. Günümüzde hayli popüler olan bu hayat tarzı, dünyanın her yerinde kabul görmüş durumda.

 

Kendilerine ait bir toplulukları bulunan veganlar için bu hayat tarzına önem veren seyahat rotaları da bulunuyor. Kısacası 2020 yılının en çok konuşulacak başlıklarından bir tanesi veganizm ve vegan seyahatleri olacak.

 

Yeşil Seyahat: Doğal Alanlara Karşı Sorumluluk 

 

Yeşil Seyahat

 

Yeşil seyahat ya da diğer adıyla çevreci seyahat; sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe önem veren sorumlu seyahat deneyimlerini ifade ediyor. Özellikle doğal alanlara karşı sorumlu şekilde seyahat etmeyi içeren ekoturizmi de kapsıyor. 

 

İklim aktivisti Greta Thunberg’in öncülüğünde son dönemde tüm dünya bu konuda daha duyarlı bir hale geldi. O yüzden önümüzdeki yıl yeşil seyahat sıkça konuşulacak konu başlıklarından biri olacak.

 

Edebiyat Seyahati: Kitap Festivalleri 

 

Kitap Festivalleri

 

Edebiyat seyahatleri ve kitap festivalleri, 2020’nin en çok konuşulacak gezi türleri arasında sayılıyor. Dünya çapında hızla yayılan bu gezi türü; en sevdiğiniz yazarın, romanın ya da festivalin peşinden gitmenize vesile oluyor.

 

Dünyada büyük ilgi uyandıran bu seyahat trendi, sevdiğiniz bir yazarın konuşmasını dinlemek ya da yazdığı bir eserin geçtiği yerleri keşfetmek için oldukça uygun.

 

Mikro Yolculuklar: İş ve Seyahat Bir Arada

 

Mikro Yolculuklar

 

İş yaşamlarımızdaki yoğunluktan ötürü birçoğumuzun uzun bir tatil planlamak için zamanı yok. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan beyaz yakalıların hayatlarındaki zaman yönetimi hayli kritik. 

 

Dolayısıyla günümüzün en önemli problemlerinin başında da boş vakit yaratabilmek geliyor. Bu sebeple bir süredir iş ve tatilin bir arada olduğu kısa süreli mikro yolculuklar revaçta. Bütçe açısından da gezginlere kolaylık sağlayan bu seyahatler, 2020’nin en gözde gezi türleri arasında. 

 

Bu gezi türü ile yazımızın sonuna geldik ve sizlere önümüzdeki süreçte çok konuşulacak seyahat trendlerinden bahsettik. Ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Türkiye’deki Deneyim Seyahati Rotaları: Özgürlük Tutkusu” içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Aydın Çeliker

    Bende gezilerde fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Özellikle şu sıralar yeni Peugeot 5008’im ile dağ bayır dinlemeden geziyorum. Çokta güzel manzaralar yakaladım

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Türkiye, dört mevsimin doyasıya yaşanabildiği ve farklı güzelliklere doğru yol alınabildiği eşsiz bir ülke. Özellikle bir temaya dayalı olan deneyim…

INSTAGRAM'DAN