MENÜ

2020 Seyahat Trendleri: Öne Çıkacak Gezi Türleri

İlham
7 Dakikalık Okuma Garenta

Dünyamız küresel ısınma ve farklı türde salgın hastalıklar ile karşı karşıya olsa da yeni maceralara ve yeni deneyimlere doğru yol alma isteğimiz değişmiyor. Yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak ve farklı kültürler tanımak için seyahat etmek istiyoruz. Neticede bize bu hayatta en çok keyif veren şeylerin başında keşfetme tutkusu geliyor.

 

Ancak turizm trendleri ve gezi türleri bir süredir yükselen değerlere göre şekilleniyor. Geçmişte kum, deniz ve güneş ekseninde gerçekleşen tatiller artık demode sayılabiliyor. Klasik tatil anlayışı evrim geçiriyor ve gezi türleri giderek farklılaşıyor. Tabii bu değişimlerde dünyayı etkisine altına koronavirüs salgınının (Covid-19) ya da farklı türdeki olumsuzlukların da etkisi oluyor.

 

Bu yazımızda size değişen 2020 seyahat trendlerini anlatacağız ve seyahat önerilerinde bulunacağız. Hazırsanız başlayalım ve bu yılın öne çıkan seyahat türlerini inceleyelim. 

 

Kamp Hayatı: Doğa ile Baş Başa

 

Kamp Hayatı

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları sonrasında kampçılık yeni trend halini aldı. Doğa tutkunlarının yılın farklı dönemlerinde yaptığı ve yeşil ile mavinin her tonuna doyduğu kampçılık, 2020’nin öne çıkan seyahat türü halini aldı.

 

Ayrıca Türkiye’deki kamp alanlarının hayli zengin olması, kampçılığın popülerleşmesi açısından da önemli bir etken oldu. Özellikle Ege‘deki ve Karadeniz‘deki kamp rotalarına bakabilir, herkesten uzakta doğa ile baş başa kalabilirsiniz. 

 

Insta-Turizm: Fotoğraf Aşkına

 

Insta Turizm

 

Sosyal medya, tatil alışkanlıklarımızı baştan sona değiştirdi. Özellikle Instagram günümüzün en etkili ve en ilham verici sosyal medya mecralarının başında geliyor. Hatta yaşadığımız dijital çağda, yaptığımız tatilin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmıyorsak o tatili tam olarak yapmış sayılmıyoruz.

 

Hal böyle olunca Instagram’da karşımıza çıkan fotoğraflar ve listeler de oldukça ilgi çekici oluyor. Instagram üzerinden, gitmek istediğimiz lokasyonların fotoğraflarına bakmak, broşürlerden ya da başka yerlerden o lokasyonla ilgili bilgi almaktan daha önde geliyor. 

 

Bu nedenle yaşanan salgına rağmen 2020’de de “Insta-Turizm” ya da “Instagram’lanabilir Seyahat” kavramı trend olmaya devam edecek. O yüzden fotoğraf makinenizi hazırlayın, gerekli önlemleri alın ve seyahatinizi planlayın.

 

Yeşil Seyahat

 

Yeşil seyahat ya da diğer adıyla çevreci seyahat; sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe önem veren sorumlu seyahat deneyimlerini ifade ediyor. Özellikle doğal alanlara karşı sorumlu şekilde seyahat etmeyi içeren ekoturizmi de kapsıyor. 

İklim aktivisti Greta Thunberg’in öncülüğünde son dönemde tüm dünya bu konuda daha duyarlı bir hale geldi. Üstelik pandemi ve ardından gelen karantina döneminde biz kendimizi yollardan çekince doğanın kendini nasıl da hızla onardığına şahit olduk. O yüzden 2020’de yeşil seyahat sıkça konuşulacak konu olmaya devam edecek.

 

Dönüştürücü Seyahatlar: Ruhunu Dinginleştir

 

Dönüştürücü Seyahatlar

 

Şehir hayatı çoğu insan için fazlasıyla yorucu. Bu nedenle çıkılan seyahatlerde ruhsal açıdan rahatlamak ve dinçleşmek çok önemli. Pandemi süreci de hemen herkesi fiziksel ve özellikle zihinsel açıdan yıprattı. 

 

2020’nin trend gezi türlerinden biri olan dönüştürücü seyahatler ise gezginlerin kendilerine iyi gelecek mistik güzergahları belirlemesine yardımcı olabilir. Bu seyahat türü sayesinde gönüllü işlere katılabilirsiniz ya da yoga kamplarında meditasyon yapabilirsiniz. 

 

Vahşi Yaşamın İzinde: Doğa Turları

 

 

Doğa Turları

 

Deneyim odaklı seyahatin yükselişi dolayısıyla yaban hayatı da ilgi çekici bir hal aldı. Vahşi doğaya karışabileceğiniz ve kalabalıktan uzakta doğa turlarına katılabileceğiniz planlar yapabilirsiniz.

 

Hikayeciliğin oldukça önemli bir hal aldığı günümüzde doğayla iç içe olabileceğiniz ve vahşi hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz seyahatlar hayli ilham verici. 

 

İkincil Şehirlere Seyahat: Daha Az İlgi Çeken Lokasyonlar

 

Daha Az İlgi Çeken Tatil Lokasyonları

 

İngilizcede “second city travel” olarak isimlendirilen bu seyahat trendi, 2020 yılında her yerde karşımıza çıkıyor. Kalabalık tatil merkezleri ve büyük metropoller yerine kültürel yönden zengin ve daha az ilgi çeken yerlere seyahat etmek bu gezi türünün temelini oluşturuyor. 

 

Bu seyahat trendi sayesinde siz de daha önce hiç gitmediğiniz yerlere doğru yola çıkabilirsiniz ve gizli kalmış güzellikleri, tarihi değerleri, kültürel değerleri keşfedebilirsiniz. 

 

Yeraltı Yemek Kulüpleri: Gizemli Anlar

 

Yeraltı Yemek Kulüpleri

Kaynak

Yaşadığımız dijital ve mobil çağın bir getirisi de yemek alışkanlıklarımızdaki değişim oldu. Gündelik yaşantımız içerisinde hayatımızı daha eğlenceli ve farklı kılacak her türlü öneriye açığız.

 

ABD’de “supperclub”, İngiltere’de ise “underground restaurants” şeklinde isimlendirilen restoranlar bir süredir oldukça moda. Kiminle aynı masaya oturacağınızı, ne yiyeceğinizi bilmediğiniz bu restoranlar 2020’nin trendleri arasında. Maceraya hazır olun, gizemli anlar sizi bekliyor! 

 

Veganizm: Farklı Bir Hayat Tarzı 

 

Vegan Rotalar

 

Veganizm; tamamıyla bitki esaslı beslenmeye dayalı olan ve her türlü hayvansal gıdayı, hayvansal ürünü kullanmayı reddeden bir hayat tarzı. Günümüzde hayli popüler olan bu hayat tarzı, dünyanın her yerinde kabul görmüş durumda.

 

Kendilerine ait bir toplulukları bulunan veganlar için bu hayat tarzına önem veren seyahat rotaları da bulunuyor. Kısacası 2020 yılının en çok konuşulan başlıklarından bir tanesi veganizm ve vegan seyahatleri.

 

Mikro Yolculuklar: İş ve Seyahat Bir Arada

 

Mikro Yolculuklar

 

İş yaşamlarımızdaki yoğunluktan ötürü birçoğumuzun uzun bir tatil planlamak için zamanı yok. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan beyaz yakalıların hayatlarındaki zaman yönetimi hayli kritik. 

 

Dolayısıyla günümüzün en önemli problemlerinin başında da boş vakit yaratabilmek geliyor. Bu sebeple bir süredir iş ve tatilin bir arada olduğu kısa süreli mikro yolculuklar revaçta. Bütçe açısından da gezginlere kolaylık sağlayan bu seyahatler, 2020’nin en gözde gezi türleri arasında. 

 

Bu gezi türü ile yazımızın sonuna geldik ve sizlere 2020 yılının seyahat trendlerinden bahsettik. Ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Türkiye’deki Deneyim Seyahati Rotaları: Özgürlük Tutkusu” içeriğimize geçebilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

  • Aydın Çeliker

    Bende gezilerde fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Özellikle şu sıralar yeni Peugeot 5008’im ile dağ bayır dinlemeden geziyorum. Çokta güzel manzaralar yakaladım

  • mert

    bir gün şöyle güzel bir geziye çıkacaksam kendi aracımla çıkmak isterim etrafımdaki çoğu kişiler peugeotu öneriyor ama daha karar veremedim 😀

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN