MENÜ

2019’da Sizi Hangi Yolculuk Trendleri Bekliyor?

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Kayak tatiline çıkmak, gastronomi seyahatleri yapmak ve Akdeniz koylarında serinlemek gibi seçenekler, değişmeyen yolculuk trendleri arasında yer alıyor. Bir de farklılaşan alışkanlıklar ve ihtiyaçlara göre yıllar içerisinde yavaş yavaş beliren gezi trendleri var. 2019 yılı da alışık olmadığımız, ama gittikçe yaygınlaşan seçimlerle bizi karşılayacak gibi görünüyor. Yılbaşı, sömestir, yıllık izin derken 2019’da pek çok tatil günü mevcut. Bu tarihleri değerlendirmeden önce size özel hazırladığımız “2019 tatil önerileri” rehberine göz atmanızda fayda var. İşte, seyahat anlayışınızı değiştirebilecek 2019 seyahat trendleri:

 

Turist Olma, Gezgin Ol

 

Gezgin olmak

 

Son dönemde giderek yükselen yolculuk trendlerinden birisi, tatil için alternatif lokasyon ve sezonlar seçmek. Bir şehri turist gibi yalnızca en çok bilinen adreslerini ziyaret ederek değil, sokaklarına ve şehrin kültürüne dahil olarak yani bir gezgin yaklaşımıyla görmek, 2019 trendlerinde de yerini koruyacak. Özellikle tatil dönemlerinde popüler destinasyonlardaki turist yoğunluğu, seyahati bir tür yorgunluğa çevirebiliyor. Gezmek istediğiniz yerlere tatil dışı sezonlarda gitmeniz ya da alternatif rotalar belirlemeniz tatili tam anlamıyla yaşamanıza yardım edebilir.

 

Instagram Destinasyonları

 

Çift olarak seyahat etmek

 

Y kuşağı gezginleri, tatil yapacakları lokasyonları sosyal medyadaki paylaşımlara göre seçiyor. Aynı zamanda bu lokasyonların Instagram’da beğenileri zirveye taşıyacak noktalar olmasına da dikkat ediyor. Bu yıl da Instagram destinasyonları ve bu tatillerin çok beğeni toplayan fotoğrafları, tatil seçimlerinde etkili olacağa benziyor.

 

Dijital Detoks

 

Dijital detoks nedir?

 

Bazıları tatile sosyal medyada daha fazla paylaşım yapma imkanı gibi bakarken bazı seyahatseverler de bunu dijital dünyadan uzaklaşma fırsatı olarak görüyor. Dijital detoks olarak da adlandırılan bu tatil türü, insanları teknoloji molası vermeye çağırıyor. Akıllı cihazların kullanılmadığı doğa, yoga ya da dans kampları giderek popülaritesi artan seyahat türleri arasında yer alıyor.

Tek Başına Seyahat

 

Tek başına seyahat

 

Bir turun karmaşasına girmeden ve programına bağlı kalmak zorunda olmadan seyahat etmek iyi bir seçenek olabilir. Bu şekilde düşünüp tek başına seyahati seçenlerin sayısı son yıllarda oldukça arttı. Bu sene de yalnız seyahat etmek ve yeni insanlarla tanışmak favori seçeneklerden biri olacak. Eğer siz de yeni heyecanlara açıksanız kendinize göre bir araba kiralayarak ekonomik bir yolculuğa çıkmaya hazırlanabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Yolculukları

 

Arttırılmış gerçeklik ile seyahat etmek

 

Evinizden dışarı adım bile atmadan kilometrelerce ötedeki bir şehri gezdiğinizi hayal edin. Bu hayal, artırılmış gerçeklik (AR / VR) ile mümkün. AR, müze ya da otel içi tarihi eserlerin canlandırılmasında kullanılırken artık başlı başına bir yolculuk deneyimi sunma amacıyla hizmet veriyor. Kulağa oldukça rahat bir seçenek gibi geldiğinin farkındayız. Ancak biz yine de o eşsiz yerel lezzetlerden tatmanız ya da denizin tuzunu teninizde hissedebilmeniz için bir araç kiralayıp gerçek duraklarda mola vermenin keyfini yaşamanızı öneririz.

 

Göğe Bakalım

 

Yıldızları izlemek

 

En son ne zaman gökyüzüne baktınız ya da gökyüzünde en son ne zaman yıldızları gördünüz? Çoğu insan şanslıysa Büyük Ayı takımyıldızını görebiliyor. Şehirlerdeki ışık kirliliği artık gökyüzündeki ışıkları görünmez hale getiriyor. Rotanızı gökyüzünün yere yaklaştığı ve yıldızların size karanlıkta yol gösterecek kadar parladığı yerlere çevirerek bu zevki tekrar tatmayı deneyebilirsiniz. 2019’da öne çıkacak seyahat trendleri arasından hangisinin size hitap ettiğine karar verdiyseniz tatil planı yapmak için 2019 resmi tatil günlerine göz atabilirsiniz.

 

Bu sene de tercihiniz her şey dahil bir tatilden yana mı olacak, yoksa 2019 trendlerinin bir parçası mı olmayı seçeceksiniz? Tatile daha çok vakit var demeyin ve yolculuk seçiminizi şimdiden yapın. Bu planlara zamandan tasarruf etme ve konforu yaşamayı da dahil etmek isterseniz tüm yılların trendi olacak araç kiralama hizmetini tercih etmenizi de öneririz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Doğayla baş başa geçireceğiniz bir güne neleri sığdırabilirdiniz? Peki; 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini, tertemiz…

INSTAGRAM'DAN